Aby bylo útulně

Vybavení interiéru domu či bytu je běh na dlouhou trať. Na tom se shodnou jistě všichni, kdo tímto procesem zařizování prošli. Není to totiž jen zábava – jde o náročnou disciplínu, kde v její finiši jsme kolikrát pořádně zmoženi. Abychom se v zařízeném prostoru cítili skutečně uvolněně, byli pyšní na vytvořený design a zároveň vdechli našemu domovu osobitou tvář, je třeba interiér takzvaně “zabydlet”, doladit, doplnit detaily a maličkostmi, které sice samy o sobě nejsou nijak zásadní, v celkovém kontextu ale vytvoří pomyslnou tečku.

A protože byla řeč o náročném a dlouhodobém zařizování, zaměříme se na drobnosti nezbytné k odpočinku a relaxaci, které dotvářejí styl a přispívají k našemu pohodlí.
Polštáře, polštářky, přehozy a závěsy …. Určitě se bez nich v krajním případě obejdeme a pravdou je, že například v přísně puristickém interiéru nacházejí místo v očích jen velmi omezeně. Na druhou stranu nějaký ten “zbytečný” polštářek nebo přehoz najdeme téměř v každé domácnosti a to nejen jako dekoraci. Pokud se nad výběrem trochu zamyslíme, zvolíme jednotný styl a barevnost, mohou nám dobře sloužit a dekorovat zároveň.
První pravidlo při výběru je samozřejmě sladit textilní prvek s celkovým stylem a barevností interiéru. Například v moderním spíše vzdušném a čistém interiéru zařízeném ve světlých tónech vyniknou kontrastně polštářky výrazných barev, nejlépe jednobarevné nebo v kombinaci barev takzvaně “tón v tónu”. Mohou být různé velikosti, vždy ale doporučujeme zvolit jednotný tvar a především použít stejný materiál. Velkou pestrost nese také interiér zařízený ve vesnickém “cottage” stylu, zde se přímo očekává nějaká ta výšivka, ručně sešívané přehozy z látek různých vzorů nebo pestré záclonky v kuchyni a ubrusy nejrůznějších barev. I v tomto případě ale znamená, že méně je někdy více – kombinujeme s citem a snažíme se dodržet jednotný vzor u všech textilií. V interiéru kombinovaném z různých stylů, v bytech, kde jsme použili výraznou barevnou malbu, tam naopak najdou uplatnění přehozy, polštáře a závěsy jemných pastelových barev, z kvalitních materiálů, které svou neutralitou a nenápadností nevzbuzují přílišnou pozornost a dodávají prostoru zklidňující nádech solidnosti a stávající se jednotícím prvkem. Samozřejmostí u všech textilních doplňků by měla být samozřejmě také kvalita a dokonalá funkčnost. Překrásný polštářek o který se bojíme opřít či položit hlavu, protože by se pokrčil, přece ztrácí svůj smysl.

Zanechat komentář