Aby bylo útulně

Ohodnoť článek

Vybavení interiéru domu či bytu je běh na dlouhou trať. Na tom se shodnou jistě všichni, kdo tímto procesem zařizování prošli. Není to totiž jen zábava – jde o náročnou disciplínu, kde v její finiši jsme kolikrát pořádně zmoženi. Abychom se v zařízeném prostoru cítili skutečně uvolněně, byli pyšní na vytvořený design a zároveň vdechli našemu domovu osobitou tvář, je třeba interiér takzvaně “zabydlet”, doladit, doplnit detaily a maličkostmi, které sice samy o sobě nejsou nijak zásadní, v celkovém kontextu ale vytvoří pomyslnou tečku.

A protože byla řeč o náročném a dlouhodobém zařizování, zaměříme se na drobnosti nezbytné k odpočinku a relaxaci, které dotvářejí styl a přispívají k našemu pohodlí.
Polštáře, polštářky, přehozy a závěsy …. Určitě se bez nich v krajním případě obejdeme a pravdou je, že například v přísně puristickém interiéru nacházejí místo v očích jen velmi omezeně. Na druhou stranu nějaký ten “zbytečný” polštářek nebo přehoz najdeme téměř v každé domácnosti a to nejen jako dekoraci. Pokud se nad výběrem trochu zamyslíme, zvolíme jednotný styl a barevnost, mohou nám dobře sloužit a dekorovat zároveň.
První pravidlo při výběru je samozřejmě sladit textilní prvek s celkovým stylem a barevností interiéru. Například v moderním spíše vzdušném a čistém interiéru zařízeném ve světlých tónech vyniknou kontrastně polštářky výrazných barev, nejlépe jednobarevné nebo v kombinaci barev takzvaně “tón v tónu”. Mohou být různé velikosti, vždy ale doporučujeme zvolit jednotný tvar a především použít stejný materiál. Velkou pestrost nese také interiér zařízený ve vesnickém “cottage” stylu, zde se přímo očekává nějaká ta výšivka, ručně sešívané přehozy z látek různých vzorů nebo pestré záclonky v kuchyni a ubrusy nejrůznějších barev. I v tomto případě ale znamená, že méně je někdy více – kombinujeme s citem a snažíme se dodržet jednotný vzor u všech textilií. V interiéru kombinovaném z různých stylů, v bytech, kde jsme použili výraznou barevnou malbu, tam naopak najdou uplatnění přehozy, polštáře a závěsy jemných pastelových barev, z kvalitních materiálů, které svou neutralitou a nenápadností nevzbuzují přílišnou pozornost a dodávají prostoru zklidňující nádech solidnosti a stávající se jednotícím prvkem. Samozřejmostí u všech textilních doplňků by měla být samozřejmě také kvalita a dokonalá funkčnost. Překrásný polštářek o který se bojíme opřít či položit hlavu, protože by se pokrčil, přece ztrácí svůj smysl.

Zanechat komentář