Aby se vám v pracovně dobře pracovalo

Čím více času v ní trávíte, tím více péče byste měli věnovat jejímu vybavení. Zatímco do softwaru počítače, který je součástí snad už každé moderní pracovny, jsme schopni investovat nemalé prostředky, na kancelářském vybavení často šetříme.

Typickým nedostatkem nejen domácích pracoven jsou špatné židle, nefyziologická výška desky pracovního stolu, nedostatečné osvětlení a především nevhodně umístěný monitor. Správná výška je taková, při které budete mít první řádky na monitoru v úrovni kořene nosu (za předpokladu psaní bez hledání písmen na klávesnici). Děti nebo uživatelé, kteří při psaní ještě hledají jednotlivá písmena, by měli dát přednost monitoru zapuštěnému do pracovní desky v poloze označené jako dispečerská.

pracovna 1Pokud jde o pracovní desku, měli bychom ji volit výškově nastavitelnou a pracovní plochu nastavit tak, aby loket při práci svíral 90 ° a stejně i koleno, přičemž chodidla se po celé délce dotýkají podlahy. Pozornost bychom měli věnovat také výběru podložky pod myš. Odborníci radí používat podložku gelovou, která umožní pohodlné opření zápěstí jako prevenci syndromu kapilárního tunelu. Pohodlnému a správnému sezení bychom při práci za stolem měli věnovat asi největší pozornost.

pracovna 2
“Zdravá” židle by měla mít kromě nastavitelného sedáku také opěradla, které zajistí správnou polohu bederní páteře a tím takzvané dynamické sezení. To umožňuje změnu poloh horní části těla a prokrvení důležitých svalů. Židle moderních a zdravých trendů jsou vybaveny síťovinou napnutou v rámu. Ta je v oblasti beder hustší, čímž brání sezení s ohnutými zády a v horní části řidší, aby se ramena zabořila do opěradla a zároveň se zvedl a napřímil krk. Nedílnou součástí židle jsou područky. Jejich význam spočívá v podpoře váhy paží a usnadnění vstávání a dosedání do židle. Při pořizování sezení do pracovny proto vybíráme židle s područkami výškově i šířkově nastavitelnými. Kancelářské židle jsou asi nejdůležitějším vybavením každé kanceláře, proto by měl být jejich výběr důkladný a když je rozpočet limitován, rozhodně by se to nemělo dotknout židlí.

Zanechat komentář