Benátský štuk – co to je a kolik stojí?

Pro mnohé, kteří neholdují dostatečným rozhledem v oblasti bydlení a stavebnictví se může zdát pojem “benátský štuk” podstatně neznámý.

Co je to vlastně benátský štuk?

Benátský štuk je povrchová úprava respektive vápenná omítka, která obsahuje příměs mramoru a následně ho dokonale imituje ve většině případů na stěnách či stropech. Díky své dekorativnosti a lesklosti ho můžeme posoudit jako luxusní materiál, který je ale v dnešní době dostupný pro mnohé z nás.

Benátský štuk šedý

Benátský štuk v šedém provedení

Mezi jeho nesporné výhody jednoznačně patří odolnost vůči vodě a plísním, vydrží prakticky desítky let. Je možnost jej aplikovat na jakýkoliv povrch, jako je omítka, beton, sádrokarton, dřevo, kov, PVC, atd.

Aplikace

Aplikace benátského štuku není snadnou záležitostí a vyžaduje dostatečnou praxi a zručnost. Pokud si tedy netroufáte, raději přenechejte tuto práci zkušenějšímu řemeslníkovi, který již má několik povrchových úprav prostřednictvím benátského štuku za sebou.

Technika této speciální povrchové úpravy má daný striktní postup, který je třeba dodržet. V prvním případě se na povrch nanese speciální tmel, díky kterému docílíme reliéfního vzhledu. Aplikace se provádí v různých směrech tak, aby nám nevznikla zcela jednolitá plocha s kterou bychom po zaschnutí nemohli již nic udělat.

Po zmíněném zaschnutí se přebytečná hmota v místech, kde se nachází zabrousí či jiným podobným způsobem odstraní. Vznikne nám hlavní vrstva, kterou bychom měli nechat důkladně zaschnout.

Po vyschnutí je možno přesunout se na další bod celého procesu, a to k  aplikaci dalších vrstev – konkrétněji barevného nebo bílého štuku. Jestliže chceme dosáhnout nějakého neobvyklého efektu, vrstvy mohou obsahovat různé druhy odstínů.

Posledním krokem, který je nutno provést je broušení a leštění finálního povrchu. Pomalými krouživými pohyby opracováváme všechen zaschlý povrch.

Benátský štuk modrý

Benátský štuk v modrém provedení

Pokud byste chtěli zvýšit odolnost povrchu, pak doporučujeme využít vosk, díky kterému se benátský štuk preventivně ošetří proti vlhkosti.

Jak se taková úprava provádí v praxi si můžete prohlédnout na níže přiloženém videu:

Finální úprava

Využití

Benátský štuk se využívá především na rozsáhle vnitřní plochy, jako jsou například haly, chodby či obývací pokoje.

Hojně se využívá i v koupelnách, a to hlavně z důvodu, že nemá žádné spáry – je tedy velmi jednoduše udržovatelný. Navíc působí velmi luxusním dojmem, na povrchu jsou totiž vyobrazeny různé zajímavé efekty.

Cena

Co si budeme povídat – otázka “Jaká je cena?” je ta nejdůležitější, na kterou spousta z nás hledá odpověď. Různé druhy, různé ceny. Například benátský štuk Antico Stucco Veneziano přímo z Itálie stojí při balení 20 kg 3 234 Kč bez daně. Většinou se ale 1 kg pohybuje kolem 230 Kč bez daně.

Pokud byste ale chtěli zaúkolovat nějakého řemeslníka, ceny budou hodně proměnlivé – bude záležet především na individuální taxe daného řemeslníka, prostorách (různá specifická zákoutí, atp.), průměrná cena je pak kolem 700 Kč za metr čtvereční bez daně.

Důležité je mít na paměti, že se nejedná o pouhopouhou malbu, nýbrž o dekorativní úpravu, která je, jak je již patrně známé, zcela logický dražší. Nutno ale říci, že se vyplatí a rozhodně nebudete tohoto rozhodnutí litovat.

A co vy, chystáte si zkvalitnit svůj domov touto povrchovou úpravou? Nebo ji už máte a chcete se podělit o zkušenosti? Napište nám do komentářů 🙂

Jeden komentář

  1. Karel Frybl 2.2.2020 Reply

Zanechat komentář