Ceny nemovitostí rostou. Nechte si tu svou nacenit od RK

Rekordně nízké hypoteční sazby, obrovská poptávka. Není divu, že ceny nemovitostí v poslední době prudce rostou – některé byty se dnes prodávají o desítky procent dráž, než třeba před rokem. Jenže abyste toho naplno využili a svou nemovitost prodali co nejvýhodněji, musíte přesně odhadnout její tržní cenu.

S tím vám pomůže realitní kancelář. Ačkoliv Češi realitkám příliš nevěří, v případě odhadu tržní ceny nemovitosti je jejich pomoc k nezaplacení. Zvlášť v době, kdy ceny rostou tak rychle, jako právě teď. Chybný odhad vás může přijít i na statisíce korun – bez ohledu na to, zda svou nemovitost podhodnotíte nebo nadhodnotíte.

Ten první případ bývá častější. Jakožto laici neznáte cenovou mapu své lokality. Nevíte přesně, za kolik se zdejší nemovitosti prodávají. A protože svůj dům/byt chcete hlavně prodat, máte tendenci ho podhodnotit. Jistě – v takovém případě ho určitě prodáte. Ale pak budete ještě několik let žít s tím, že jste za něj mohli dostat o několik desítek nebo i stovek tisíc víc.

Nadhodnocení nemovitosti na první pohled nevypadá tak nebezpečně. Však cenu pak můžete kdykoliv snížit. Jenže kupující si toho nejspíš všimnou – a vy pak budete mít problém. Koupě nemovitosti není tak emocionální, jako třeba koupě vánočního dárku. Spousta lidí vybírá několik měsíců, než konečně nějaký dům/byt vezmou. A pokud si u vaší nemovitosti všimnou, že její cena postupně klesá, ztratí v ní důvěru a nebudou o ni jevit zájem. Nebo budou čekat dál – jestli cenu nesnížíte ještě víc.

Je proto lepší si na pomoc přizvat realitní kancelář. Některé vám v rámci svých služeb vypracují tržní odhad ceny nemovitosti zdarma – třeba brněnská Real Spektrum. „Stanovení reálné tržní ceny je prvním a nejdůležitějším krokem vedoucím k prodeji nemovitosti,“ vypočítává Jan Ryšavý, expert Real Spektra na prodej nájemních domů

Díky perfektní znalosti místního trhu a neveřejným informacím o tom, kde, jak, co a za kolik se prodává, jsou odhady dobrých realitek tak přesné, že s nimi můžete okamžitě vstoupit na trh. Do několika týdnů pak budete mít prodáno – s vědomím, že jste za svou nemovitost dostali prakticky maximum peněz, jaké v té chvíli bylo možné.

Zanechat komentář