Ceny nemovitostí rostou. Nechte si tu svou nacenit od RK

Ceny nemovitostí rostou. Nechte si tu svou nacenit od RK
Ohodnoť článek

Rekordně nízké hypoteční sazby, obrovská poptávka. Není divu, že ceny nemovitostí v poslední době prudce rostou – některé byty se dnes prodávají o desítky procent dráž, než třeba před rokem. Jenže abyste toho naplno využili a svou nemovitost prodali co nejvýhodněji, musíte přesně odhadnout její tržní cenu.

S tím vám pomůže realitní kancelář. Ačkoliv Češi realitkám příliš nevěří, v případě odhadu tržní ceny nemovitosti je jejich pomoc k nezaplacení. Zvlášť v době, kdy ceny rostou tak rychle, jako právě teď. Chybný odhad vás může přijít i na statisíce korun – bez ohledu na to, zda svou nemovitost podhodnotíte nebo nadhodnotíte.

Ten první případ bývá častější. Jakožto laici neznáte cenovou mapu své lokality. Nevíte přesně, za kolik se zdejší nemovitosti prodávají. A protože svůj dům/byt chcete hlavně prodat, máte tendenci ho podhodnotit. Jistě – v takovém případě ho určitě prodáte. Ale pak budete ještě několik let žít s tím, že jste za něj mohli dostat o několik desítek nebo i stovek tisíc víc.

Nadhodnocení nemovitosti na první pohled nevypadá tak nebezpečně. Však cenu pak můžete kdykoliv snížit. Jenže kupující si toho nejspíš všimnou – a vy pak budete mít problém. Koupě nemovitosti není tak emocionální, jako třeba koupě vánočního dárku. Spousta lidí vybírá několik měsíců, než konečně nějaký dům/byt vezmou. A pokud si u vaší nemovitosti všimnou, že její cena postupně klesá, ztratí v ní důvěru a nebudou o ni jevit zájem. Nebo budou čekat dál – jestli cenu nesnížíte ještě víc.

Je proto lepší si na pomoc přizvat realitní kancelář. Některé vám v rámci svých služeb vypracují tržní odhad ceny nemovitosti zdarma – třeba brněnská Real Spektrum. „Stanovení reálné tržní ceny je prvním a nejdůležitějším krokem vedoucím k prodeji nemovitosti,“ vypočítává Jan Ryšavý, expert Real Spektra na prodej nájemních domů

Díky perfektní znalosti místního trhu a neveřejným informacím o tom, kde, jak, co a za kolik se prodává, jsou odhady dobrých realitek tak přesné, že s nimi můžete okamžitě vstoupit na trh. Do několika týdnů pak budete mít prodáno – s vědomím, že jste za svou nemovitost dostali prakticky maximum peněz, jaké v té chvíli bylo možné.

Zanechat komentář