Cesta od výkopu až k základové desce

Jakmile dřímáte v ruce své toužebně očekávané stavební povolení a váš geodet stihne vytyčit pozemek, můžete se pustit do prvního hloubení stavební jámy. Připravte se ale na skutečnost, že jakékoliv kopání bude opravdu velká fuška. Od výkopu k základové desce je to pořádný kus cesty.

Většinou je hlína samý kámen a bude se vám hodit zkušený bagrista, který srovná pozemek a vykope pasy. K tomu se vám bude hodit pořádné nákladní auto na skrývku ornice a její odvoz. Pak může nastoupit elektrikář a položit zemnící pásek a následně dojde na řadu práce zedníka a vylití pasů. Následuje vyzdění hrubé stavby a do díla se už můžete pustit sami. Po vylití pásu můžete srovnat rozdíl ve výšce a položit první řadu ztraceného bednění. Pak už může vodař položit ležatou kanalizaci, makadam, kari sítě a na řadu přijde šalovačka.

Základové pasy a pevné nervy

S řemeslníky je potíž a je nutné se obrnit notnou dávkou trpělivosti. Vámi domluvený traktor a bagr se 60 cm lžící a bobíkem s 50 cm lžící na skrývku ornice zřejmě dojede o pár hodin později, a jakmile geodet vytyčí oněch 8 bodů stavby podle předchozí domluvy, a dáte na vnější rohy ztracené bednění, vyměříte hranice pasů, budete odpočítávat hodiny plavené dělníkům u kafe a cigárka. Následně možná zjistíte, že z 50 cm lžíce je nakonec pouze 45 cm a pasy se musí ručně dorovnávat do potřebné šířky. Při troše štěstí budete mít pomocí bagru hotové i výkopy potřebných pilířů.

Jakmile vám z dalším zpožděním dorazí na stavbu materiál na desku ve formě ztraceného bednění, kari sítě, roxor, perimetr, potrubí a mobilní WC, můžete začít. Přes zjevnou osvědčenou kvalitu je třeba domlouvat vše více dopředu. Přes všechny peripetie se dostanete do bodu, kdy budou výkopy hotové, zarovnané a očištěné.

Kanalizace a rozvody

Podle projektu můžete uložit hlavní prostup pro kanalizaci, chráničky pro hlavní přívod vody a elektřiny, chráničky pro přívod zemního kolektoru tepelného čerpadla přímo do TM, pokud jste se pro něj rozhodli a větší chráničku pro kabeláž na zvonek, bránu a také pro zvolené venkovní osvětlení. Pak už můžete začít pokládat zemnící pásek, vývody pro hromosvod, většinou 4 rohy a 2 spoje umístěné na nejdelší straně pro zachování maximálního odstupu 12 m a také jeden pro rozvaděč v technické místnosti.

Také je třeba v pasech odstupňovat místa pro zvyšování počtu řad ztraceného bednění a udělat bednění pro pilíře. Pak už se mohou začít vylívat pasy betonem. Na řadu přijde pokládka ztraceného bednění a návoz štěrku. Tu zhutníme žehličkou a vrhneme se na kari sítě. Jakmile je beton vylitý a deska vyšalovaná, stahuje se vybrační lištou. Pak už je čas na další fázi a na hrubou stavbu.

Zanechat komentář