Chcete obývák obývat?

Centrální společenská část domu či bytu není výkladní skříň nábytku nebo suvenýrů, ale slouží především obyvatelům domova. Ti si během pobytu v tomto prostoru vymezeném pod vlivem současného stylu života kuchyní a obývákem chtějí mluvit, odpočívat nebo třeba i pracovat a přitom být tak říkajíc při tom. Proto se i středobod rodinného života snažíme při zařizování uspořádat tak, aby v něm vznikly tři zóny: odpočinková, pracovní a společenská.

Odpočívat může každý jinak – někdo dívá na televizi, jiný čte, poslouchá hudbu, nebo třeba leží. Řešení této zóny je jednoduché. Pohodlný ušák, pohovka a neztratí se ani odpočinkové lehátko. Pracovní zóně vládne kuchyňská linka se všemi spotřebiči. Pro nastolení pohodové atmosféry bychom pohled na dřez plný nádobí, pracovní desku s neodloženým ingrediencemi na vaření a další kuchyňské “nepořádky” měli před očima odpočívajících zakrýt a směřovat jejich pohledy spíše k terase, balkonu, nebo do zákoutí s květinami. obývák

K maskování může posloužit například vyvýšený pracovní ostrůvek. Společenská část je tvořena velkým jídelním stolem, který by neměl sloužit jen k nedělního obědu. Tento prostor proto vybavíme vším co by členy rodiny pozvalo ke stolu – příborníkem, vinotékou, dostatečným a variabilním osvětlením, aby na stole bylo možné povečeřet při intimním osvětlení, slepit precizní model Titaniku.
Při vybavování společenského prostoru bychom měli brát ohled i na pohodlnost pohybu v obýváku a zajistit průchodnost hlavních tras od dveří do kuchyně, ke stolu i do odpočinkové zóny. Samozřejmostí je volný výhled směrem k televizi, na dominanty v pokoji (krb), francouzské okno do zahrady nevyjímaje.

Zanechat komentář