Chcete okno s perfektní izolací? Poradíme vám, na co se zaměřit

Okno v podstatě není nic jiného než výplň stavebního otvoru. Používá se proto, abychom dostali do interiéru denní světlo a při jeho otevření také čerstvý vzduch. Nutno však říci, že při výběru je nutné myslet i na jeho parametry. Především na izolační skla do oken. Jejich výběr není radno podceňovat. V jakých konkrétních ohledech může tento typ skel přijít vhod? je to:

  • Tepelná izolace
  • Zvuková izolace
  • Bezpečnostní funkce

Jak si kvalitní okno představit?

Začněme trochou teorie. Tím, jak si takové kvalitní okno představit. Obvykle je využíváno několik skleněných tabulí, které se liší jak svou tloušťkou, tak se liší i tím, jaké rozestupy jsou mezi jednotlivými tabulemi. V daném prostoru často najdeme i vzácný plyn, nejčastěji argon nebo krypton. Teď víte vše důležité a my se můžeme přesunout na konkrétní rady spojené s výběrem.

Zaměřte se na počet jednotlivých skel

V konkrétním okně je možné najít různý počet skel. Běžnou klasikou je určitě dvojsklo, které se dnes používá u většiny poptávaných oken. Kdo má větší požadavky na izolační vlastnosti, měl by poptávat variantu, kterou je trojsklo. Při výběru konkrétních řešení je důležitá skladba, kterou poznáte podle číselného označení. Příkladem může být 4/16/4/14/6. Co takové označení říká? Značí, jak jdou za sebou jednotlivá skla a mezery a jaká je jejich šíře v milimetrech.

Při výběru hleďte i na jednotlivé parametry

Není to jenom počet skel, na které hledět. Roli při výběru hrají i jednotlivé parametry. Tím nejdůležitějším je určitě index prostupu tepla, označovaný jako Ug. S tím souvisí také solární faktor skla označený písmenem g.

Jsou tu však i další parametry, jako je světelná propustnost – LT, nebo také index neprůzvučnosti – Rw. Kdo při výběru věnuje pozornost i těmto faktorům, bude mít okno nejenom s dobrou tepelnou izolací, ale i se všemi dalšími požadovanými vlastnostmi.

Zanechat komentář