Chystáte se stavět? Vyzbrojte se trpělivostí

Jakmile se ve vaší hlavě zrodí konečné rozhodnutí stavět, je nutné se vyzbrojit trpělivostí. Vyběhat totiž všechna povolení ještě před tím, než kopnete do země je často běh na dlouhou trať. Na začátku stojí výběr, zakoupení pozemku a zápis vlastnictví do katastru nemovitostí. Určitě je dobré začít vše vyřizovat se značným předstihem. Mnoho lidí na začátku stavby netuší, co je čeká a pak svorně tvrdí, že kdyby věděli, jaký to bude zdlouhavý kolotoč, začali by vše řešit o mnoho dřív. Samotná koupě pozemku včetně jeho přepsání a zaplacení příslušné daně se může změnit v sáhodlouhý proces a trvá v průměru půl až tři čtvrtě roku.

Koupení pozemku a všechny náležitosti kolem

Jakmile máte vybrán opravdu krásný pozemek podle vašeho gusta, možná ještě netušíte, co vše vás čeká při jeho přepisování. Velmi obezřetně se také musí postupovat při volbě hypotéky. Jakmile se vztahuje na koupi pozemku hypotéka, počítejte se zdržením. Banka požaduje opravdu velké množství lejster a papírů k doložení a stvrzení. Jednání je zdlouhavé, a pokud spěcháte, jde o dost stresující období.

Jakmile dojde k dohodě s majitelem pozemku, který často stanoví proces platby probíhající skrze notáře. Proces notářské úschovy je bezpečný, ale často velmi zdlouhavý. Za přepis pozemku můžete zaplatit kolem 20 000 Kč se všemi poplatky notáři, náklady a poplatky řízení a zápisy do katastru nemovitostí. Také je třeba počítat s tím, že daň z převodu nemovitosti nyní platí kupující, nedohodnou-li se strany jinak, což musí být předmětem kupní smlouvy.

Přizvěte si projektanta

V průběhu tohoto procesu můžete v klidu začít řešit projektanta a to, jak bude dům vypadat. Domek si můžete navrhnout sice sami, ale některá úskalí sami nemůžete na začátku odhalit. Projektant vše zakreslí a upozorní vás na spoustu nutných maličkostí, ale i zásadních věcí, které by mohly být velkým rozčarováním při stavbě.

Navíc vám projekt usnadní jednání před stavebním úřadem a při sjednávání stavebního povolení. Pak bude váš domek ušitý přesně vám na míru. Je toho víc než dost a raději si připlaťte na začátku, ať je vše kompletní, než si úřady něco najdou. A jak víme, dohonit úředního šimla není vždy jednoduché.

Jakmile se do toho vloží půdní fond a bude třeba změřit tloušťku ornice na pozemku, trošku se to zase pozdrží, než proběhnou první výkopové práce na vašem pozemku. Další zdržení představuje povolení ke stavbě. Úřady dodržují své termíny a často chtějí dokládat spoustu dalších podkladů. Nenechte se ale odradit. Váš vysněný dům vám za to přece stojí.

Zanechat komentář