Čištění fasád

Fasáda jako působí jako ochranný plášť domu. Musí čelit povětrnostním podmínkám a často také napadením různými škůdci, plísněmi, mechy a nebo řasami. Čistá fasáda je důležitá také ze zdravotních důvodů. Pokud se fasáda napadená nejrůznějšími plísněmi neočistí, můžou nám létat drobné částečky do oken a způsobovat nejrůznější zdravotní komplikace.

Čištění fasád od mechu a řas

Takto znečištěnou fasádu je vhodné čas od času umýt. Čištění fasád od mechů a řas probíhá omýváním teplou vodou pod velkým tlakem. Teplá voda způsobuje likvidaci organismů. Díky teplé vodě zmizí také případné zelené zbarvení fasády. Po omytí vodou je vhodné aplikovat také fungicidní nástřik proti dalšímu usazování mechů, hub a řas. Pokud chcete použít přípravek pro odstraňování těchto škůdců, před aplikací tohoto přípravku je neodstraňujte.

Odstranění grafity z fasády

Dalším častým problémem na fasádách jsou graffiti vytvořená vandaly. Úspěšnost odstranění grafity z fasády je zhruba 80%. Sprejová barva je problematicky odstranitelná z mramoru, žuly, teraca či přírodního kamene. Po čištění fasád od graffiti mohou zůstat na barvě matné stíny, které už neodstraníme. Ideálním řešením je zesvětlení graffiti jak nejvíc to jde a potom jej zamalovat.

Čištění fasády z lícových cihel

Fasádu z lícových cihel je potřeba také čas od času vyčistit, případně opravit spáry. Při čištění zčernalých cihel je důležité neodstranit z slinutých cihel ochrannou hladkou vrstvu, která brání zatékání a nasákání vody.

Jak často čistit fasádu?

Čištění fasády by mělo probíhat minimálně jednou za 4-5 let. Aplikované fungicidní prostředky ochrání fasádu po dobu pěti let. Barva fasády má trvanlivost zhruba 12 let. Poté ztrácí svou ochrannou funkci. Pokud po uplynutí této doby provádíte čištění fasád, je vhodné ji nejen umýt, ale také nanést novou barvu a fungicidní přípravky. Čištění fasád je možné provádět za pomoci vysokozdvižných plošin. Mytí by mělo začít od spodní části domu. Po aplikaci čistícího roztoku jej necháme působit asi 20 minut. Poté se nízkým tlakem vody fasáda umyje, včetně oken.

Zanechat komentář