Čistírna odpadních vod? Lepší řešení než jímka

Máte doma příliš malou jímku a nebaví vás její pravidelné vyvážení? Není divu. Při současných cenách za vyvezení se provoz takzvané žumpy navíc prodraží. Řešením může být domácí čistírna odpadních vod, která zajišťuje dokonalou likvidaci odpadních vod z obytných objektů.

S čističkou odpadních vod ušetříte

Čistírny odpadních vod pro rodinný dům jsou levným způsobem, jak účinně čistit odpadní vody z domácnosti nebo z chaty. Přestože je pořizovací cena o něco málo vyšší než u klasické jímky, čistírna se rozhodně vyplatí.

Cena jímky se pohybuje mezi deseti až třiceti tisíci korunami, za nejlevnější čističku zaplatíte necelých 30 tisíc. Když si porovnáte, kolik utratíte navíc za jednotlivé vývozy jímky, z nichž jeden stojí kolem 1000 Kč, rozhodně vám čistírna odpadních vod pro rodinný dom ušetří spoustu peněz. Jímka je vhodná maximálně pro rekreační objekty, kam jezdíte jednou za čas.

Jak funguje čistírna odpadních vod?

Čistírny odpadních vod umožňují likvidaci odpadních vod z koupelen, sociálního zařízení, kuchyní, praček nebo myček. Jsou vyrobeny z plastu, silného až 8 mm a nevyžadují žádné speciální zateplení pro zimní provoz. Na domácí čističku odpadních vod můžete přestavět například i žumpu nebo septik.

Proces čištění probíhá v plastové nádrži, která je osazena technologickými přepážkami a vystrojením. Součástí čističky, umístěné v budově, je také membránové dmychadlo, které slouží jako zdroj vzduchu. Nezbytným doplňkem je také časový spínač nebo spínací hodiny k ovládání jejího provozu. Voda v čističce přepadá přes vodní filtr, lapač hrubých nečistot a několik dalších filtrů, které jsou schopny udělat z odpadní vody užitkovou.

UV desinfekce zbaví vodu bakterií a virů

Do čističky odpadních vod je možné implementovat také dezinfekci UV zářením. Jedná se o technologii, která snadno odstraní zbytky bakterií a nečistot, které mohly ve vodě zůstat. UV desinfekce získávají mezi lidmi stále větší oblibu, je možné využít je na dezinfekci pitných i odpadních vod, plaveckých bazénů nebo vodních rekreačních center. UV desinfekce má schopnost zabít i některé druhy virů, které jsou odolné vůči běžné chloraci.

V domácím využití vítězí konvenční metody

Desinfekci pomocí UV má v oblibě stále více provozovatelů veřejných koupališť, nemocnic, farmaceutických firem. Bývá využívaná dokonce na rybích farmách nebo v elektrotechnickém průmyslu. U běžných uživatelů bazénů však stále vítězí konvenční způsoby čistění vody.

Jaké jsou nejoblíbenější prostředky pro čištění bazénů?

  • Chlórové přípravky
  • Kyslíkové tablety a granulát
  • Vločkovače a flokulanty
  • Přípravky proti řasám – algicidy
  • Tekutá chemie pro údržbu vody
  • Přípravky pro regulaci pH

Všechny vyjmenované prostředky jsou pro běžné uživatele téměř stejně účinné, jako UV desinfekce. Nevýhodou bazénové chemie může být vyšší zatěžování životního prostředí, čističky by si však měly s většinou prostředků poradit.

Zanechat komentář