Co by měla splňovat komfortní podlaha v domě

Komfortní podlaha by měla mít dvě hlavní vlastnosti – měla by udržovat teplo odspodu a také vytvářet akustickou (zvukovou) pohodu. Obě zajistíme vhodnou tepelnou izolací.

Řešení se liší u podlahy v přízemí a na patře. Přízemí, pod kterým již nejsou vytápěny obytné místnosti, je třeba lépe tepelně izolovat, což nám dokáže ušetřit 5 – 10% tepla v interiéru. Na druhé straně nám na přízemí stačí, aby se kroky nerozléhaly po prostoru, na patře nám záleží i na neprůzvučnosti, tedy na schopnosti podlahy zadržovat zvuky a nepropouštět je dolů.

Také musíme mít jasno v tom, jakou světlou výšku místností můžeme dosáhnout, což bývá důležité hlavně v podkroví nebo při rekonstrukci. Od tohoto údaje se odvíjí i výběr skladby podlahy. Můžeme si vybrat mezi těžkou a lehkou plovoucí podlahou. Abychom si ji nemýlili s plovoucí podlahovou krytinou, měli bychom znát výhody i nevýhody obou možností.

Snadno a rychle

Lehká plovoucí podlaha zaručuje rychlou montáž a minimální zatížení konstrukce. Své označení získala protože nepotřebuje roznášecí vrstvu, tedy betonový potěr, buduje se suchým způsobem a nevyžaduje si tedy čas na zasychání. Díky této technologii je také tenčí a lehčí. Pokud je správně sestavena, poradí si s udržením tepelné pohody i s krokovým hlukem, čili s roznášením zvuku kroků po interiéru. Má však o něco slabší neprůzvučnost jako těžká plovoucí podlaha. Znamená to, že pokud si na patře nebo v podkroví pustíte hudbu nebo film, mohou se o tom dozvědět i o patro níže. S použitím minerální izolace Nobasil PTS nebo PVT dokáže snížit kročejový hluk o 22 až 32 dB.

Při izolaci podlahy se někdy používají i desky z polystyrenu, mají však vyšší tvrdost než desky z minerální vlny a tak lépe šíří zvuk, což zhoršuje akustickou pohodu v interiéru. Při instalaci izolace je důležité, aby izolační desky co nejtěsněji přiléhaly. Doporučuje se použít minerální izolaci v tloušťce alespoň 3 – 5 cm. Aby se krokový hluk nešířil do svislé konstrukce a následně do jiných místností, je potřeba po obvodu místnosti uložit okrajový dilatační pásek, který zabrání zvukovým mostům. Na vrstvu tepelné izolace se umísťují roznášecí velkoplošné desky (tyto mohou být na dřevěné bázi OSB desky a překližky), případně materiály na cementovláknité bázi nebo různých recyklovaných látek.

Roznášecí velkoplošné materiály ovlivňují spolupůsobením s minerální vlnou výsledné akustické a pevnostní vlastnosti podlahové konstrukce. Měly by být tlusté alespoň 2 cm a ideální je ukládat je ve dvou vrstvách, resp. spojovat na pero a drážku. Na ně se pak může ukládat zvolená podlahová krytina – keramická dlažba, laminátová nebo dřevěná podlaha.

Solidní základna

Těžká plovoucí podlaha sice zabere více z výšky místnosti a více zatíží konstrukci, s minerálními deskami Nobasil PTN nebo PTE však sníží kročejový hluk o 25 až 35 dB, což v interiéru představuje výrazný akustický efekt. Její součástí je betonový potěr, který se připravuje mokrým procesem, vyžaduje tedy delší čas na důkladné zaschnutí. Musí být oddělen od izolační desky hydroizolací, aby nenasákla vlhkostí z potěru. Minimální tloušťka potěru je 40 – 50 mm (podle doporučení statika). Při těžké plovoucí podlaze je třeba brát v úvahu její vyšší tloušťku a zohlednit ji při osazování otvorových konstrukcí – dveří, zárubní a prahů. Při izolování podlahy v celém obytném prostoru je třeba vybudovat nejprve dělící příčky, až pak přejít k tepelné izolaci podlahy. Při opačném postupu by podlaha vedla zvukové vlny do všech místností. Při tomto typu podlahy je vhodná tloušťka izolace asi 4 cm.

Tajemství ukryté pod podlahou

Někdy se pod podlahu ukládají technické rozvody, čili vedení vody či elektřiny, ne podlahové vytápění. Měly by se ukládat do vrstvy pod tepelnou izolaci tak, aby je od roznášecí desky oddělovala vrstva izolace hrubá alespoň 2 cm. Podlahové vytápění se musí ukládat až nad tepelný izolant. Dnešní podlahové topné systémy bývají upevněny v rohoži (v případě elektrického zdroje) nebo v systémové desce (při teplovodním vytápění). Následně se aplikuje roznášecí vrstva v podobě betonového nebo anhydritového potěru.

Zanechat komentář