Co je to rekuperace? Cesta ke zdravému mikroklima v bytě

Doma trávíme 50% času, je tedy nutné, abychom dýchali čerstvý a zdravý vzduch. Větrání okny většinou nestačí na to, abychom se zbavili zvýšené vlhkosti a nadbytečného CO2 v místnosti. V zimě navíc zbytečně mrháme teplem a zvyšujeme si tak výdaje za vytápění, pokud otevíráme okna. Přitom řešení je poměrně jednoduché. Říká se mu rekuperace vzduchu.

Jak funguje rekuperace vzduchu?

Co je to vlastně rekuperace? Je to zpětné získávání tepla, kdy přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází rekuperační výměník, který je vybaven speciálními lamelami, uvnitř vzduchotechnické jednotky, do kterého z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu.

Přívodní a odvodní vzduch je od sebe dokonale oddělen pomocí kanálků, takže nedochází k zpětnému průniku pachů. Přes stěny rekuperátoru je odebrané teplo z odpadního vzduchu a předány do přívodního, který se tak předehřeje. Dovnitř tedy už proudí ohřátý čistý vzduch a ven studený odpadní vzduch. Díky tomu dochází k maximální úspoře energie.

Součástí rekuperační jednotky jsou speciální filtry, které zbaví venkovní vzduch prachu a pylu. Doma pak dýcháte svěží vzduch bez alergenů. To jistě ocení nejen alergici. Také odpadní vzduch z domu je filtrován. Díky tomu srdce jednotky, rekuperátor, zůstává čistý.

Kde a kdy využijete rekuperaci

Rekuperační jednotku využijete jako v rodinném domě, tak v bytě. Pomůže předejít typickým problémům, jako jsou orosené zrcadla a zvýšená vlhkost v koupelně, plíseň na stěnách, těžký vydýchaný vzduch. Běžným větráním okny nikdy nedosáhnete takové účinnosti jako právě s rekuperací.

Říkáte si, že pro rekuperační jednotku nemáte doma dost místa? Představujeme vám novou designovou rekuperaci Blink Flair 325. Jednotka Flair je velmi tichá a nastavuje nové standardy hlučnosti pro rezidenční větrací jednotky, kde je nízká hlučnost tím úplně nejdůležitějším parametrem. Můžete ji namontovat na zeď nebo schovat do kuchyňské skříňky. Místo se pro ni tedy vždy najde!

Zanechat komentář