Co udělat s doplňky v koupelně?

Atmosféru koupelny dotvářejí koupelnové doplňky, které si kupujeme většinou jako poslední. Při jejich výběru bychom se měli řídit počtem a strukturou uživatelů hygienického prostoru. Jsou to dospělí, převaha žen, mužů, hodně dětí? Od toho ukazatele se odvíjí i materiál, ze kterého jsou nádobky na vatové tampony, krabice na papírové kapesníky, kelímky na zuby, sušáky na ručníky a další vyrobené kousky.

Koupelna, kterou budou často využívat děti či starší lidé, by neměla být z bezpečnostních důvodů vybavena doplňky z tříštivých materiálů. Skleněné dózy jakoby z laboratorního skla vypadají sice esteticky velmi přitažlivě, ale do koupelny nepatří. V řadě koupelen dobře vyniknou koupelnové doplňky z hliníku, mosazi, nerezavějící oceli či s lesklým chromováním, případně matovaným či satinovaným povrchem. Vyhledávaným materiálem se stává plast, jehož trvanlivost překoná řady materiálů. Výhodou je snadná údržba, bezpečnost a obrovská variabilita vzhledem k tvaru a barvě.

Když chceme vylepšit, oživit či doladit celkový vzhled koupelny, poslouží nám k tomu ručníky, osušky, či předložky. Pestré či výrazně jednobarevné se hodí do koupelny nevýrazné, například šedé, bílé. Naopak barvami hýřící prostor uspokojíme jednobarevnými ručníky, nejlépe v jednom z tónů obkladů. Kombinace pestrých stěn s pestrými ručník působí rušivě. Barevně sladěný má být i koupelnový závěs, záclony, žaluzie, předložka.

Ke koupelnovým doplňkům patří stejně držáky a sušáky ručníků. Nejméně náročné na místo jsou jednoduché otočné tyče, madla, kruhové držáky. Při jejich výběru uvažujme také prakticky. Když mi má být ručník při ruce, měl by viset 80 až 90 centimetrů od země. Pohyblivé tyčkové sušáky mají být 20 až 30 centimetrů od umyvadla. Optimální výška pro dávkovač tekutého mýdla je 90 až 100 centimetrů vysoko pro dospělou osobu. Praktické řešení nabízejí tyčové stojany s drátěným otočným programem, u kterých je možné výšku jednotlivých doplňků nastavit podle osobní potřeby.

Koupelnu opticky zvětšíme a prosvětlíme zrcadlem. Předpokladem je velká zrcadlová plocha, symetricky nasvícena nebo pod světelném. Proti zamlžování zrcadlové plochy pomůže tepelná fólie. Abychom se opravdu dobře viděli, se dá k nástěnnému zrcadlu přidat ještě vypouklé zrcadlo na otočném ramínku, nebo zvětšovací zrcátko intarzované do hladké plochy nástěnného zrcadla.

Zanechat komentář