Domácí pracovna

Většina z nás určitě odchází denně “do práce” – myslí se tím do kanceláře, provozu nebo třeba tramvajového depa, zahradnictví, nemocnice, dílny nebo prodejny … zkrátka na místo svého pracoviště. Najdou se však i tací, kteří mají to štěstí (?) a pracují z domu, případně jedinci vytížení pracovně natolik, že i po příchodu domů usedají ke stolu či počítači a pracují znovu v tzv. “Domácí směně”.

Pro každého takového jedince a samozřejmě také pro ty, kteří chtějí jen čas od času posedět u počítače, šicím strojem nebo nad knihou či časopisem – je nutností alespoň malý kout (když už ne přímo samostatná místnost) odclonění od ruchu a šumu domácnosti a její komunikačních uzlů. Na práci totiž – jak je známo – potřebujeme klid a soustředění. Nároky pracovního místa – pracovny – jsou samozřejmě různé v závislosti na druhu činnosti, kterou provádíme. Zaměřme se ale na ten nejběžnější požadavek a zároveň i pracovní nástroj současnosti – počítač – a tím pádem i pracovní stůl.

Je pravda, že notebook můžeme mít docela dobře například na gauči na nohou …. Kdo by ale v této poloze vydržel hodiny soustředěně pracovat? Dobrý stůl (mít při nedostatku místa minimálních rozměrů) a především kvalitní a zdravotně nezávadná židle jsou naprostým základem všech pracovních zón. Židle by měla být ergonomicky tvarovaná a nastavitelná pro potřeby a tělesné parametry každého uživatele. Materiál a výtvarné zpracování jde v tomto případě trochu stranou. Stůl by pak měl být dostatečně prostorný pro vykonávané činnosti – s místem na odložení knih, poznámek nebo třeba hrnku s kávou a to zdaleka nejen kvůli pohodlí. Například správné umístění monitoru počítače totiž samozřejmě ovlivní nejen pohodu a kvalitní práci, ale i zdravotní stav našeho zraku. Stejně je to s potřebným doplňkovým osvětlením (denní světlo z okna stačí málokdy) – stolní lampou. Ta by měla mít pohyblivé rameno, díky kterému zacílíme proud světla přesně tam, kde je ho právě potřeba. Případný nedostatek místa kompenzujeme úsporným úložným policovým systémem nebo praktickými úložnými boxy. Naopak pokud si můžeme dopřát luxus samostatné pracovny, dopřejeme si například velkou samostatnou knihovnu, která kromě toho, že je zdrojem informací vnese do místnosti zvláštní atmosféru a ducha.

Zanechat komentář