Dřevěná fasáda

Řešíte dilema jako zvolit fasádu ? Ideální je taková, kterou nemusíte každou chvíli natírat, složitě omývat nebo vyměňovat. Můžete zvolit bezúdržbovou variantu a tou je dřevěná fasáda. Její vzhled se může vyvíjet přirozeně nebo naopak zůstat stále stejný.

Jaké má dřevěná fasáda vlastnosti

Dřevěná fasáda se bude měnit přirozeně a vy nemusíte každý rok natírat fasádu krycí barvou ani lazurou. Dřevo oxiduje díky slunečnímu záření a svou barvu ze hnědo žluté změní na šedou. Protože tento proces probíhá postupně a nerovnoměrně, stane se, že na jižní straně domu budete mít fasádu sešedlou dříve než na severní straně. Oxidace dřeva nijak nesnižuje jeho kvalitu ani trvanlivost. Nejčastěji se využívá sibiřský modřín a z českých stromů je ideální dub.

Šindel, palubky nebo nehoblovaná prkna ?

Nejdelší životnost fasády vám zajistí dřevěná fasáda ze štípaného šindele. Povrch šindele je velmi odolný díky tomu, že při štípání nedochází k narušení dřevěných vláken.

Nehoblovaná prkna se používají nejčastěji ve skandinávských zemích. U nás se spíše využívají hladké upravené prkna. Výhodou nehoblovaných prken je vyšší životnost a dům má přirozený vzhled. Hoblováním dojde k porušení dřevěných vláken a tím i snížení životnosti fasády.

Kvalitní dřevo

Dřevěná fasáda musí splňovat normy

  • Palubky z jehličnatého dřeva podle EN 14519
  • Palubky z listnatého dřeva podle EN 14951

Díky této normě se dělí dřevo na tři třídy A, B a volné třídy. Každá třída v této normě zohledňuje požadavky na rozměrovou toleranci, na třídění, na výrobce, vlhkost dřeva a další.

Volně dohodnutelná třída umožňuje mezi partnery, že speciální požadavky zákazníka mohou být předloženy písemně. Povrchově upravená prkna vyžadují celkově přísnější třídění. Zabrání se tak poškození povrchové úpravy.

Za kolik?

Oproti klasickým fasádním systémům je dřevěná fasáda drahá. Tuto vyšší cenu berte jako investici díky které vám odpadnou náklady spojené s údržbou domu. Stárnoucí dřevo můžete třeba po dvaceti letech obrousit nebo přetřít a sledovat jeho oxidaci a změnu barvy od začátku.

Zanechat komentář