Druhů jeřábů je stále více. Minijeřáby ale už několik let vévodí žebříčku oblíbenosti. Jak vybrat ten nejlepší model pro váš projekt?

Pokud jste se již rozhodli, že pro svůj projekt je nezbytné zakoupit nový stroj, může se vám v počátku z široké nabídky druhů jeřábů zatočit hlava. Firmy nabízejí nejrůznější typy strojů od těch nejvýkonnějších, které zdvihnou několik desítek tun, až po minijeřáby, které jsou v posledních letech stále populárnější díky všestrannosti jejich využití i jejich nízké hmotnosti. Právě na tyto malé stroje jsme se v dnešním článku zaměřili a připravili jsme si několik tipů, jak si vybrat ten nejvhodnější pro vaše potřeby.

Jeřábů je spousta – nenechte se zmást a vybírejte rozvážně

Pořízení nové manipulační techniky rozhodně nepatří mezi investice, které realizujete každý týden. Přistupujte tedy k samotnému výběru rozvážně a nenechte se tlačit časem. Pokud stroj kupujete z pozice zaměstnance, určitě budete vázáni maximálním rozpočtem na pořízení. Pokud se jedná o investici do vlastní firmy, pečlivě zvažte, kolik finančních prostředků a z jakých zdrojů se chystáte použít. Využít můžete i dotací z evropských fondů. Od ledna tohoto roku mohou například menší mimopražské firmy požádat o peníze na technologie, kam patří i nákup strojů a zařízení.

Udělejte si pořádek v modelech a ujasněte si, které vlastnosti jsou pro vás klíčové

Obecně lze říci, že malé stroje můžeme rozdělit na dvě základní kategorie. Mobilní, které se hodí k flexibilnímu přesunu břemen, a na kompaktní, které díky teleskopickým nohám více připomínají klasické typy jeřábů v podobě pavouka. Obě kategorie mají svá pro i proti. Před výběrem konkrétního modelu doporučujeme projít základní vlastnosti, kterými se jednotlivé typy liší. Pak už by pro vás nemělo být tak těžké se v nabídce firem lépe zorientovat.

Pro lepší představu jsme základní vlastnosti vypsali do následujících bodů:

  • Nosnost břemena – Může platit, že uzvednou více, než samy váží. Nejčastěji se pohybuje od 1 do 8 tun.
  • Velikost stroje – Bude vás zajímat zejména z pohledu využití v interiérech či exteriérech. Zatímco uvnitř budov oceníte spíše menší stroje, venku vám nebude vadit ani širší či delší model.
  • Pohon – Setkat se můžete s dieselovým, benzínovým či LPG pohonem, ale i s možnosti přepnout na elektropohon nebo bateriový zdroj.
  • Kompaktnost – Často opomíjená vlastnost! Nezapomeňte, že vámi vybranou techniku budete často přemisťovat z bodu A do bodu B, určitě se tedy ptejte na rozměry stroje ve složeném stavu a systému ukotvení.
  • Možnosti ovládání – Většinu malých strojů lze řídit buď z kabin nebo pomocí dálkového ovládání. Některé modely nabízí i kombinaci obojího.
  • Možnost nadstandardního vybavení – Jedná se například o barevné provedení na přání zákazníka, přídavný hák nebo naviják, ochranné prvky pro práci v budovách atd.

Pokud si nejste jistí, vyzkoušejte si stroj nanečisto

Může se stát, že budete na vážkách, zda koupit techniku sice dražší, ale z vašeho pohledu výkonnější nebo lépe využitelnou. Určitě ji budete srovnávat s levnějšími variantami a zvažovat, zda se vám tato investice vrátí. Pokud vás netlačí čas, doporučujeme si vybraný stroj na určitou dobu pronajmout. Pronájem manipulační techniky v současné době nabízí řada renomovaných firem a často za velmi přátelskou cenu. Výhodou také je, že vás personál nejen podrobně seznámí se všemi výhodami a nevýhodami, ale budete mít možnost získat od svého manipulačního pracovníka tu nejobjektivnější referenci. Uvidíte, že se vám tímto krokem rozhodování značně usnadní!

Bezpečnost na prvním místě

Hledisko bezpečnosti vašich pracovníků by mělo a ve většině případů i je tím nejdůležitějším aspektem. Podle odborníků je bezpečnost práce v Česku srovnatelná s Evropou, vždy je ale třeba dbát na prevenci. Ať už si vyberete jakýkoliv jeřáb, musí být uveden do provozu v souladu s pravidly bezpečnosti práce. Důležitý je také bezpečnostní systém, který je v současné době součástí většiny strojů dostupných na českém trhu.

S jakými typy minijeřábů máte zkušenosti vy? Jak jste si poradili s jeho výběrem? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentáři pod článkem.

Zanechat komentář