Elektrické podlahové vytápění

Elektrické podlahové vytápění -Neobejde se bez něj žádná nízkoenergetická budova. Je důležité, aby byl dům dobře zateplen. Není nějak náročné na náklady a instalovat ho můžete kamkoliv. Jeho hlavní nevýhodou je cena za elektrické energie. V nezateplených objektech by se mělo používat jen v některých místnostech jako doplňkové.

Jak elektrické podlahové vytápění funguje

Principem je zahřívání topných kabelů, rohoží nebo tenoučkých fólií zabudovaných v podlaze. Vybrat si můžete přímotopný, akumulační nebo smíšený způsob vytápění. Způsoby se liší v tom, zda je použita betonová vrstva, jak silná a jaký je zvolen druh podlahové krytiny.

Nejčastěji se elektrické podlahové vytápění řeší přímotopným nebo smíšeným způsobem. Přímotopné systémy mají topné prvky umístěny těsně pod podlahovou krytinou. Smíšené zase ve 4-5 cm silné vrstvě betonu.

Jak vybírat způsob vytápění

Na způsobu vytápění se poraďte s odborníkem. Pokud volíte elektrické podlahové vytápění, záleží na tom, zda je jako jen doplňkové třeba v koupelně nebo hlavní. Jako hlavní zdroj tepla ho lze využít v domech s nízkou tepelnou ztrátou. K instalaci potřebujete mít projekt a dohled odborníka. Poradí vám také s výběrem topných prvků. Kabely mají nižší cenu, hodí se do všech místností, jsou náročné na montáž.

Topné rohože mají kabel fixovaný na tkanině, montují se snadno.

Topné fólie jsou tenké 1mm a snadno se montují. Pokládají se na sucho pod podlahu nebo sádrokarton. Typ podlahy můžete volit marmoleum, PVC, dřevěné i laminátové. Přenos tepla ztěžují koberce.

Výhoda regulace

Elektrické podlahové vytápění má hlavní výhodu v tom, že se velmi snadno reguluje. U hlavního vytápění snímá teplotu prostoru termostat a druhé čidlo hlídá teplotu podlahy. Maximální povolená teplota je 27 C v místnosti. Elektrické systémy umožňují namontovat centrální řídicí jednotku, která umožní regulaci tepla v jednotlivých pokojích z jednoho místa i přímo v místnostech.

Regulovat se dají také jednotlivé části podlah nebo s ohledem na další zdroje vytápění.

Zanechat komentář