Etážové topení

Pokud se má stavebník nebo majitel rodinného domu rozhodnout, kterou z energií bude na vytápění a přípravu teplé užitkové vody využívat, měl by vzít v úvahu cenu a dostupnost dané energie a podmiňující investiční náklady. V mnoha rodinných domech se k vytápění využívá tuhé palivo, zejména dřevo nebo uhlí. Často se přitom zapomíná na zbytečně vysoký výkon kotle používaného k vytápění. Pokud máme kotel staršího typu, i přes jeho funkčnosti dosáhneme účinnost nejvýše 60 až 70%, takže předěláváme zbytečně. Tento problém je zejména ve starších domech, kde se k němu často přidružuje i nevhodný topný systém. Pokud však chceme na vytápění ušetřit, neměli bychom při výměně kotle nechat starý topný systém s velkými potrubími bez čerpadla. V takovém potrubí musíme udržovat značné množství vody. Při jejím ohřevu se spotřebuje zbytečně mnoho energie. Proto je vhodné v létě vyměnit i rozvody za potrubí s menší dimenzí a zavést nucený oběh. Výhodou nových kotlů je, že mají i čerpadlo.

Tepelná pohoda

Pokud jsme v bytě spokojeni s tepelným stavem, při kterém nepociťujeme ani chlad ani zvýšenou teplotu ani žádný průvan av místnosti se cítíme příjemně, můžeme mluvit o tepelné pohodě. Důležitou roli hraje i relativní vlhkost vzduchu. Jako příjemnou pociťujeme vlhkost 40 až 60% vycházející z pokojové teploty 18 až 23 ° C. Z tohoto důvodu je třeba místnosti s vysokou vlhkostí (koupelna, kuchyň) pravidelně větrat. V zimních měsících máme tendenci prostory zbytečně přetápět, což nepřispívá k tepelné pohodě a náklady na energie se neúměrně zvyšují.

Radiátory

Ovlivnit spotřebu energie můžeme i výměnou radiátorů. Články radiátorů, ať už ocelové nebo litinové, mají velký objem a na vyhřátí potřebného prostoru spotřebují více energie. Panelové radiátory instalujeme nejen z estetických důvodů, ale mají i malý objem, a právě proto i větší výkon. Při rozvodném potrubí platí stejný princip: čím větší potrubí, tím více vody ao to větší spotřeba plynu či jiného zdroje energie na její ohřátí.

Zanechat komentář