Hypotéka na stavbu domu svépomocí

Stavba domu na klíč je při financování hypotékou bez problémů. Její financování vám umožní každa banka. Pokud však chcete financovat stavbu domu svépomocí, je to trochu problém.

Hypotéka na stavbu domu svépomocí není dostupná ve všech hypotečních bankách.

Stavba domu svépomocí je velmi specifická a správně nastavit hypotéku je trochu náročnější.

Hypotéka na stavbu domu svépomocí – možnosti

Pokud chcete dům stavět vlastními silami, zjistěte si nejprve, která banka poskytuje tento typ hypotéky. Některé banky tuto možnost neschválí. Jiné banky se spokojí s rozpočtem na formuláři banky, který žadatelé podepíší.

Při výběru banky si zjistěte jejich podmínky pro čerpání úvěru a s tím spojenými administrativními požadavky. Zjistěte si zda, je možno úvěr alespoň z části čerpat hotově. Výhodou je čerpání úvěru bezhotovostně, kdy banka za vás uhradí faktury dodavatelům. To umožňuje většina bank. Důležité je, jaké jsou poplatky za jednotlivé čerpání úvěru.

Počítejte a promýšlejte

Při výběru banky a podávání žádosti o hypotéku si velmi dobře propočítejte náklady na stavbu domu, nastavte si hypotéku s rezervou 20-30 % nad rámec požadované výše. Pokud tak neučiníte a vaše náklady budou vyšší, banka vám navýšení úvěru neumožní. Spočítat nejvýhodnější hypotéku si můžete na internetu díky online kalkulačkám. Zjistíte si výši splátek, kolik vám půjčí i případnou dobu splácení naprosto nezávazně a zdarma.

Hypotéka na stavbu domu svépomocí má několik výhod:

  • nemusíte dokládat účty
  • po dostavění dokladáte kolaudační souhlas se stavbou domu nebo oznámení o užívání stavby
  • splátky si nastavte podle svých potřeb
  • kdykoliv můžete provést mimořádnou splátku
  • svou práci na stavbu domu zahrnete do nákladů
  • můžete si půjčit až do 70% zástavní hodnoty nemovitosti
  • možnost volby délky fixace
  • můžete ručit rozestavěnou nemovitostí či pozemkem

K vyřízení hypotéky vám stačí jen několik osobních dokladů, potvrzení o příjmu, dokumenty ke stavbě, odhad nemovitosti, bankovní účet. Za určitých podmínek můžete získat i hypotéku bez dokládání příjmů.

Zanechat komentář