Jak postavit zahradní domek svépomocí?

Dnešní trh nabízí mnoho variant zahradních domků v různých velikostech, které se dodávají ve formě stavebnice. Montáž je pak velmi snadná. Ušetříte spoustu času a starostí.

Připravit si materiál a seříznout ho do potřebné délky sice dokáže i zručný kutil, ale mnoho lidí na to nemá místo, čas ani potřebné, často drahé nářadí. Sice si jej můžete půjčit, ale za materiál dnes také nedáte malé peníze. Uhlídat pak jednotlivé kusy tak, aby do sebe krásně zapadly a výsledek byl dokonalý, není jen tak. Je tedy jen na vás, zda si postavíte celý domek svépomocí, nebo jen raději smontujete koupený. Před montáží zahradního domku si připravte kladivo s gumovou palicí, ruční pilku, vodováhu, kleště, šroubovák, metr i štafle.

Nepodceňujte přípravu

Dobrá příprava zjednoduší celou stavbu. Ještě než se do samotné stavby pustíte, je třeba srovnat terén a vyčistit podklad tam, kde bude zahradní domek stát. Myslete také na pevný základ pod podlahu, ať zabráníte případné vlhkosti. Zahradní domek koupíte i s podrobným návodem, jak postavit zahradní domek. Pod budoucím domkem by měl být opravdu pevný a rovný povrch, nejlépe betonová deska. Postačí vám i dřevěná rámová konstrukce vysypaná zhutněným štěrkem, na který se připevní podlaha, například z USB desek nebo prken.

Stavba domku

Pokud si objednáte zahradní domek bez podlahy, základový rám je tvořen ze 4 trámů, které spojíte pomocí hřebíků. Pokud jde o domek s podlahou, jednoduchý rošt složíte z několika trámků. Krajní trámy položíte na základnu a zbylé rovnoměrně rozložíte mezi ty krajní. Pak stačí jednotlivé stěnovnice zakládat postupně jednu do druhé, dobře je usadit a doklepnout gumovou palicí. Dveře a okna se dodávají s rámem a kováním. Stačí je zasadit do stěny a pokračovat se stavbou do konečné výšky domku.

Dokončení zahradního domku

Štíty se vkládají podobně jako stěnovnice. Po vložení štítů zasaďte do výřezů střešní nosníky. Pak vás čeká montáž střešních palubek. Začněte od zadní stěny chatky směrem dopředu. Palubky přibíjejte lícovou stranou dovnitř a rubovou ven. S montáží podlahových palubek začněte od zadní stěny a přitloukejte je lícovou stranou nahoru. Pak přibijte štítová prkna. Střešní krytinu pokládejte od kraje střechy k hřebenu. Pásy překrývejte o 10 cm. Poslední pás položte na hřeben a přichyťte z obou stran. Nezapomeňte na ochranný nátěr. Pak vám dřevěný domek na zahradu pěkně zapadne a dlouho vydrží jako nový.

Zanechat komentář