Jak připravit podlahu před pokládkou nového povrchu

Před pokládkou nové finální vrstvy podlahy, jako je dlažba, dřevěná či laminátová podlaha, je nutné pořádně připravit a srovnat podklad. Dosáhnout souvislého, pevného, dokonale rovného povrchu, zbaveného všech nečistot. Obtížnější je to při rekonstrukci starých podlah než u podlah nových.

Existuje několik způsobů přípravy podlahy na položení finální vrstvy. Způsob vyrovnání podlahy volíme podle nosné konstrukce. Pokud jde o betonovou konstrukci, jako betonový strop lze vylít novou podlahu betonem. U dřevěných stropů je lepší volbou vyrovnání podlahy takzvanou suchou cestou.

Příprava podlahy před pokládkou nového povrchu suchou cestou

Na vyrovnání podlahy suchou cestou podsypáváme povrch keramickým kamenivem Liapor, který je známý pod názvem Keramzit. Pro podsypy pro vyrovnání podlah se používají kuličky s průměrem 1 až 4 mm. Na takto zhutnělou vrstvu z Liaporu klademe zvolené podlahové desky. Během této realizace suché podlahy nemusíme dělat žádné technologické přestávky. Takto položená podlaha je pochozí ihned po dokončení.

Tento druh podsypu umí dokonale vyrovnat nerovnosti podkladu a je vhodný i k použití výplně nepravidelných prostor. Dokáže dost znatelně zvýšit tepelně izolační vlastnosti u různých typů podlah, docílit kročejového útlumu a usnadňuje bezpečné uložení veškerých rozvodů topení i elektroinstalací.

Velkou předností je nízká plošná hmotnost konečné suché podlahy, která nijak výrazně nezatíží nosné konstrukce celkové stavby. Hodí se také na podlahy střešních nástaveb v bytových domech. Výraznou předností je velmi jednoduchá i rychlá montáž.

Více informací o vyrovnání podlahy suchou cestou

Vyrovnání podlahy před pokládkou pomocí betonové směsi

Další alternativou je způsob vyrovnání podlahy pomocí vylití betonovou směsí a směsmi na betonové bázi. Technologie vyžaduje poměrně dlouhou technologickou přestávku na dobu potřebnou pro vytvrdnutí betonu a nese sebou i riziko tvoření prasklin.

Jestliže je třeba mít betonovou podlahu rychle suchou, pochozí do 24 hodina a přitom se vyhnout riziku prasklin při zachování lepší tepelné izolace, snížení zátěže nosné konstrukce, lze použít lehký keramický beton s názvem Liapor Mix. Jde o suchou směs, která se míchá s vodou a nanáší jako běžný beton. Při vylévání se stahuje latí, zednickým hladítkem v požadované výšce. Není nutné vytváření dilatačních spár. Tento typ lehkého betonu se velmi dobře pojí s okolním materiálem a nepraská. Podlaha je pochozí za 24 hodin a doba vysychání je pak v rozmezí 5 až 7 dnů.

Více informací o vyrovnání podlahy lehkým betonem

Zanechat komentář