Jak sladit barvy v interiéru

Pro kombinování barev v interiéru je potřeba cit a talent. Sladěním barev do interiéru se většina z nás zabývá více než designem samotného interiéru.

Pravidla pro používání barev v interiéru

Správně zvolené barvy dokáží prostor opticky zvětšit i zmenšit, zkrátit i prodloužit. Barvy mají také vliv na naši psychiku. Studené barvy nás uklidňují, teplé tóny nás zahřejí a někdy i podráždí. Pokud nechcete nechat výběr barev na odborníkovi i přesto, že úplně přesně nevíte jak sladit barvy v interiéru, dodržujte pár pravidel:

  • Barvy do bytu nevybírejte podle módních trendů, ale podle promyšleného návrhu
  • Pro velké plochy volte neutrální barvy
  • Menší předměty a doplňky mohou mít výrazné barvy
  • Pamatujte, že tmavé barvy světlo v pokoji ubírají a zmenšují opticky prostor
  • Podlaha, schody, stůl a pracovní plocha by měly vyjádřit svou stabilitu
  • Místnost zařízená ve dvou či třech barvách bude vypadat lépe než několika barevná varianta
  • Do ložnic a do pokoje volte uklidňující tóny jako světle zelená, oranžová, světle modrá

Jak sladit barvy v interiéru

Pokud možno vybírejte do interiéru střídmé barvy. Jsou nadčasové a v interiéru působí příjemněji než nejnovější módní výstřelky.

Barvy pro uklidnění jsou bílá, šedá, zelená a modrá. Naopak barvy červená, oranžová, růžová a fialová by měly být v pokoji v menší míře. Hnědá barva vám dodá pocit jistoty a stability. Všechny tyto zmíněné barvy se vám neokoukají ani po několika letech.

Chcete-li pestré barvy, brzy vás omrzí a jsou náročné pro vaši psychiku. Nehodí se tedy na velké plochy. Ideální je pořídit si pestré doplňky, které vyměníte snáze.

Podlahy by měly být tmavší a stěny světlejší. Nebudete si tak připadat jako v krabici.

Při vymýšlení způsobu jak sladit barvy v interiéru se zamyslete, jak se chcete v místnosti cítit, k čemu ji budete využívat. Často si místnost o barvy jakoby řekne sama díky svému architektonickému řešení. Místnosti se šikmými stěnami by měly zůstat bílé, avy působily vzdušně a prostorně, do dětského pokoje se hodí zelená a oranžová, které místnost projasní, apod.

Zanechat komentář