Jak správně věšet?

I když se současný design ubírá k minimalismu, v němž vynikají uprostřed holých všelijak barevně pojatých stěn nábytkové solitéry, okolnosti nebo vkus nás často přinutí tu a tam na stěnu něco zavěsit. Své pravidla má však stejně připevnění obyčejné poličky, lampičky či obrazu.

Pokud uvažujeme pověsit na zeď polici nebo regálový systém, měl by viset na nosné stěně s pomocí kvalitního a spolehlivého upevnění. Při zavěšování policového systému volíme podpěru podle jeho hmotnosti: pevné konzoly pro lehké, střední, větší nebo velké zatížení; stavitelné systémy dřevěné či kovové na lehkou, střední nebo velkou zátěž.
Z bezpečnostních důvodů police nikdy nevěšíme nad místem, kde sedíme nebo spíme! Při rozmisťování doplňků uvažujeme také s pohybem kolem nich – lampa, polička, obraz by neměly viset a zasahovat do frekventovaného koridoru například směrem k toaletě. Roh předmětů na stěnách by neměl být ve výšce očí.

A jak je to s obrazy? V případě obrazů je variant mnoho. Můžeme je věšet v řadách – horizontálně či vertikálně – nebo ve skupinách. Záleží na jejich počtu, žánru, výtvarné technice. I zde se můžeme řídit základními pravidly: velká plátna vyniknou na velké stěně, malé obrázky na úzké. Šířka obrazu nemá přesahovat šířku nábytku, nad kterým visí. Pro grafickou sbírku je užitečnější jednotný rám a pasparta. Ať už je zavěsíme do řady nebo skupin, budou vypadat lépe, než když je každý obrázek jinak zarámovaný. Díla zavěšené v horizontální linií působí spokojeným uspořádaným dojmem a opticky místnost rozšiřují. Obrazy zavěšené vertikálně (nad sebou) opticky zvýší strop. Když obrazy zavěsíme úhlopříčně (to se běžně praktikuje nad schodištěm), budí zdání pohybu. Symetrické umístění obrazů zdůrazňuje formálnost, navozuje pocit bezpečí a klidu. Asymetričnost vyvolává dojem vitality, pohybu, neklidu.

Zanechat komentář