Jak správně vybrat interiérové dveře?

Výběr interiérových dveří se nevyplatí podceňovat již z prostého důvodu, že do značné míry ovlivní styl celého interiéru. To však neznamená, že by měl být vzhled dveří jediným a hlavním kritériem vaší volby!

Na následujících řádcích se můžete seznámit s některými dalšími prvky, k nimž byste měli při výběru takových dveří přihlížet.

Při výběru dveří zvažte frekvenci jejich používání

Při volbě jakýchkoliv dveří by měl být zohledněn materiál, z něhož jsou vyrobeny, a frekvence, s jakou budou využívány. Pokud chcete interiérové dveře umístit do frekventovaných prostor, ideální je zvolit rám z masivu, protože tato dveřní křídla musí něco vydržet!

Naopak u dveří od komory, kam kroky členů domácnosti zamíří jednou za příslovečný uherský rok, je dostačujícím materiálem dřevotříska.

Výplň dveří by měla odpovídat námaze, které budou vystaveny

Také výplň pokojových dveří by měla být primárně volena s přihlédnutím k zátěži, které budou vystaveny. Na trhu se lze setkat s celou řadou rozličných výplní, jež mají svá pozitiva i negativa. K nejlevnějším výplním patří voština, u níž je ale nutné počítat s malou odolností, když často dochází k jejímu proražení.

O něco delší životnost má děrovaná dřevotřísková deska, která také skýtá kvalitnější zvukovou izolaci. Lze se s ní setkat v běžných domácnostech a v kancelářích. Konečně nejodolnější možnost představuje plná dřevotřísková deska, jež je nejlepší možnou volbou pro často užívané prostory.

Větší investice do tohoto druhu výplně je tak vyvážena vyšší životností. K prověřeným výrobcům kvalitních dveří, s jejichž portfoliem produktů se je možné seznámit i na internetu, patří třeba společnost Erkado.

Povrchová úprava dveří a pravidla jejího výběru

Povrchová úprava dveří má zásadní význam nejen pro jejich konečný vzhled, ale rovněž i odolnost vůči oděru. Jednu z povrchových úprav představují foliované interiérové dveře, které jsou sice levné, ale nejméně odolné. Proto by měly být užívány jen do míst, kde nejsou vystaveny zbytečně velkému zatížení.

Pro domácnosti lze jistě spíše doporučit laminátované dveře, jež si drží svoji barvu i po letech a také jejich údržba není nijak komplikovaná. Zpravidla se rozdělují na CPL dveře ze střednětlakého laminátu a HPL dveře z vysokotlakého laminátu. K běžnému užití zcela stačí ty první.

V luxusněji zařízených domácnostech se je možné setkat i s dýhovanými vnitřními dveřmi, jež se hodí spíše do bytů, když vykazují přece jen vyšší sklon k poškození. Také je nutné více dbát o jejich údržbu.

Konečně je třeba zmínit i lakované interiérové dveře, jež jsou dostatečně odolné vůči vlhkosti i venkovním teplotám, nevadí jim ani sluneční záření. Je jen na vás, jaký z barevných odstínů si do domácnosti vyberete.

Levé nebo pravé dveře?

Odborníci zdůrazňují i skutečnost, že by si majitelé bytů měli vždy důkladně promyslet i zdánlivě triviální skutečnost, jestli chtějí levé nebo pravé.

Není to žádná velká věda. Postavíte se před dveře tak, aby byly viditelné panty (tzn. dveře v tu chvíli otevíráte k sobě). Pokud vidíte panty vlevo, jde o levé křídlo, pokud je vidíte vpravo, jedná se o pravé křídlo.

Typ otevírání by měl korespondovat s velikostí místnosti

V domácnostech se dnes běžně vyskytují i zcela bílé dveře, jež jsou v souladu s módními trendy. Důležitější je spíše soustředit se na typ otevírání. Zde jsou klasikou stále otočné dveře, jež se však kvůli prostoru, který potřebují, nehodí do malých místností.

Pro ty jsou naopak řešením posuvné dveře, které se posouvají do pouzdra nebo podle zdi. Bez nároku na prostor jsou potom skládací dveře, které se jednoduše skládají na futrech.

Zanechat komentář