Jak vybrat dílenský stůl

Jakou činnost budu na stole provádět? Odpověď na tuto otázku bude určující pro všechny aspekty výběru dílenského stolu. Na jejím základě se bude odvíjet velikost stolu, ergonomické aspekty, povrchový materiál a požadavky na úložný prostor, který by měl stůl splňovat.

Kolik místa budu při práci potřebovat?

Dílenské stoly vybíráme podle několika faktorů: kolik místa na samotný stůl máme a kolik místa na něm potřebujeme. Bereme v úvahu délku i hloubku pracovní desky. Pro drobné pracovní činnosti, pro práci s elektronikou volíme menší dílenské ponky, pro náročnější činnosti s většími požadavky na prostor samozřejmě vybíráme stoly s větší pracovní plochou.

Jakou odolnou potřebuji pracovní desku?

Laminované dřevotřískové desky (LTD)

Jejich horní i spodní plochy jsou laminované. Je na nich nanesena vrstva melaminové pryskyřice a dekoračního papíru a vše je zalisované. Levnější, méně odolný materiál.

Bukový multiplex

Deska je zhotovena z vrstvené a lepené bukové dýhy, obroušeného a ošetřené olejovými roztoky. Mívají sražené obvodové hrany. Vynikají svou pevností a odolností.

Dřevovláknité desky (MDF)

Vyrábějí se z dřevěných vláken (především smrkových). Ty jsou spojeny syntetickým lepidlem s použitím teploty a tlaku. Jsou plnohodnotnou náhradou masivního dřeva. Vynikají svou tepelnou odolností.

Na trhu také dostat speciálně upravené desky např. s gumou, s kovovou hranou, s polypropylenovou deskou, oplechované desky a desky se zvýšenou hranou.

Potřebuji skladovací prostor?

Skladování nástrojů a materiálu se dá vyřešit výběrem takového stolu, který bude obsahovat šuplíky, skříňky a další úložné prostory. Pokud potřebujeme více místa pod stolem, je dobré zvolit raději úložný dílenský vozík přístavný ke stolu.

Další variantou jsou pracovní stoly s nástavbou s prostorem na boxy, zásuvky nebo různé jiné odkládací stoly. Některé jsou také vybaveny perfopanelu, na které je možné zavěsit nářadí nebo přihrádky na materiál a pod.

Budu potřebovat elektrickou zásuvku?

Na trhu jsou nabízeny i stoly s elektrickou zásuvkou – ta je vhodná pro drobné opravářské činnosti se páječkou nebo pro práci s elektrickým ručním nářadím. Díky tomu, že je umístěna na samotném stole, je vždy po ruce a odpadá problém s nedostatečně dlouhým přívodním kabelem v případě elektrického nářadí.

Potřebuji se chránit proti statické elektřině?

Na ochranu proti elektrostatickému výboji jsou určeny speciální antistatické pracovní stoly, které mu zabraňují. Stoly jsou uzemněny, hodí se na práci s jemnou elektronikou – tu by mohl elektrostatický výboj poškodit. Většinou se používají pro profesionální účely a antistatické pracoviště.

Zanechat komentář