Jaká okna zvolit pro váš dům?

Splnili jste si svůj sen a pomalu zařizujete nové rodinné hnízdečko? Podrobili jste váš dům celkové rekonstrukci?

Vždy se rozhodně vyplatí věnovat pozornost oknům a rozhodnout se pro ta, jež se budou k vašemu bydlení nejlépe hodit.

Co byste rozhodně měli vědět o jednotlivých druzích oken?

Plastová okna

V současnosti se lze v České republice nejčastěji setkat s plastovými okny. Je to především kvůli jejich nízké ceně a také zásluhou velmi malých nároků na údržbu.

Dnes navíc není velkým problémem zakoupit taková plastová okna, jež jsou na první pohled téměř k nerozeznání od dřevěných nebo hliníkových.

Hliníková okna

Finančně náročnější jsou hliníková okna, jež se ještě v nedávné době užívala primárně pro komerční stavby, ale v současnosti jsou stále častěji vidět i na moderních rodinných domech.

Velkou předností je skutečnost, že jsou v podstatě nezničitelná. Doporučují se především do moderních staveb s velkými prosklenými prvky. Typickým příkladem jsou posuvné dveřní portály.

Dřevěná okna

Dřevěná okna jsou nejen pěkná na pohled, ale disponují i výbornými tepelnými i akustickými izolačními schopnostmi. Jejich povrchová úprava je v současné době zpravidla velmi kvalitní, čímž se výrazně zvyšuje životnost oken.

Dřevěná okna také vynikají tvarovou stabilitou a pevností, když na ně příliš nepůsobí rozdíly teplot.

Špaletová okna

Špaletová okna se mohou chlubit velmi dlouhou historií, která sahá až do časů renesance. Moderní špaletová okna se však vyrábí z lepené spárovky pomocí tradičního ověřeného postupu, jímž je lepení prvotřídních dřevěných lamel, přičemž dřevo si uchovává svůj typický vzhled.

Tato špaletová okna jsou na vnější straně rámu osazena dvojsklem s dvojitým těsněním, na vnitřní je pak instalováno jedno sklo.

Každý z uvedených druhů oken má samozřejmě své přednosti i zápory. Proto je třeba vše důkladně zvážit, abyste byli s konečným výběrem co nejvíce spokojeni!

Zanechat komentář