Jaké inovace se týkají oblasti hutních materiálů?

Hutní materiály mohou najít své široké uplatnění zejména ve stavebnictví. Avšak tím rozhodně jejich využití nekončí. Své místo mají hutní materiály také v zemědělství, strojírenství, automobilové i letecké výrobě. Základem hutních materiálů je ocel. K té se často přidávají různé příměsi.

Potrubní spojovací systémy

Potrubní spojovací systémy patří taktéž k hutním materiálům. Victaulic je drážkový systém spojování ocelových trubek, který je na trhu již od roku 1925. Jedná se o systém, který je známý po celém světě. Důvod je jednoduchý: montáž tohoto systému je zkrátka rychlejší a pružnější než jiné systémy. Využít lze v různých případech: spojuje trubky či tyče tam, kde hrozí nebezpečí otřesů – například v dolech.

Slitiny hliníku

Právě hliník patří k nejčastějším hutním materiálům. Hliník a jeho slitiny jsou označovány pomocí značky ENAW. Za touto značkou se objevuje číslo, které označuje, v jakém množství se nachází ostatní kovy, jako je železo, měď, křemík a další.

  • ENAW 6061 je například označení, které určuje, že tato slitina hliníku je vhodná k eloxování, je vysoce odolná proti korozi a vhodná ke svařování.
  • ENAW 1050A zase označuje nejčistší stav hliníku (99,5 %) a jedná se taktéž o nejběžnější slitinu. Ta se používá jako plechy či desky v tloušťkách od 0,5 do 6mm.
  • Existuje velké množství dalších označení a vlastností slitin hliníku.

Využití hutních materiálů

Kromě hliníku jsou dostupné také další hutní materiály. Tak například nerezová ocel, betonářská ocel, tyče, plechy či ocelové profily. Nerezová ocel s označením 1.4112 se používá na výrobu nožů a chirurgických nástrojů a dodává se v tyčích. Je odolná vůči korozi a dobře kalitelná. Na rozdíl od 1.4104, která má podobné vlastnosti, její tvrdost dosahuje po zušlechtění až 60 HRC. Není proto divu, že hutní materiál se používá tam, kde je zapotřebí opravdu odolného a spolehlivého materiálu. Jeho využití najdeme v následujících oblastech: letecké materiály či požární ochrana. Doprovodným materiálem tohoto oboru je plast, bez kterého si dnes již dokážeme představit máloco. Hutní materiál je zkrátka všestranný – můžeme jej využít v interiéru i exteriéru a na jakýkoli účel.

Zanechat komentář