Koberce z přírodních materiálů

Tradiční podlahovou krytinou jsou jednoznačně koberce. Jakému dát ale přednost? Vlněnému nebo tomu ze syntetických materiálů? Pokud nás při výběru nelimitují finanční prostředky, ale spíše užitné vlastnosti, jednoznačně vládnou vlněné materiály. Ty mají totiž ve srovnání se syntetikou vyšší životnost a propůjčují vlněným kobercům neměnný tvar (i po odblokování zatížení se jeho vlas časem narovná, takže z povrchu zmizí stopy například po nábytku). Přesto koberec ze syntetického kobercového vlasu (polypropylen, polyamid) tyto schopnosti nemá, proto se vytištěných obrysů nábytku v jeho struktuře a prohloubenin po čtyřech nohách nezbavíme.

Vlna má navíc unikátní vlastnost – je schopna absorbovat a uvolňovat klimatickou vlhkost, takže v pokoji díky tomu lépe dýcháme. Obsažený lanolin ve vlně dává těmto kobercům další devizu – vyšší odolnost proti zašpinění vlivem “tukové” impregnace, což ocení rodiny s dětmi či domácím mazlíčkem. Óda na vlnu má i svou odvrácenou stránku: vlněné koberce jsou oblíbenou cílovou destinací molů. Ubránit se jim můžeme častějším větráním a luxováním koberců z obou stran (z líce i rubu).

Koberce s kelímkovou (hladkou) vazbou bychom měli čas od času obrátit. Jako ochranný přípravek se osvědčuje přírodní rostlinný olej proti molům určený na vlněné koberce (spotřeba je asi pět litrů na 10 metrů čtverečních). Vlněné koberce mohou během prvního půl roku používání pouštět vlas. Není třeba se znepokojovat, je to přirozený jev. Vlasy vyčnívající nad ostatní nikdy nevytahujeme, zastřihneme je nůžkami do výšky ostatních.

Pokud někdo z rodiny trpí alergickou reakcí na vlnu, ale i přesto chceme na podlaze přírodní materiál, řešení existuje. Velmi módními jsou koberce z rostlinných vláken jako je sisal, juta, kokos či mořská tráva. Nevyrábějí se sice sériově, proto patří mezi dražší krytinu, jsou však velmi elegantní a osloví nás svými vlastnostmi: jsou ekologicky šetrné, nealergenní, tvarově stabilní, tlumí zvuk a mají dlouhou životnost.

Zanechat komentář