Koupelna očima profesionála

Koupelna – pro mnohé místo, které bývá nejmenší místností v domě či bytě a tudíž je to prostor právě ne tak velmi důležitý, abychom mu věnovali výraznou péči při zařizování. Pro jiné je to zase ten důležitý prostor, kde se člověk ráno setkává tváří (nebo spíše ještě bez tváře) v tvář s novým dnem a přinejmenším v tomto prostoru ještě relaxujeme ve vaně plné vody a rekapitulujeme uplynulý náročný den. Proto je ochoten této místnosti dopřát poměrně stejně velký prostor jako jakékoli jiné místnosti a často i investovat nemalé finanční prostředky.

Pokud už máme ten nebo onen názor a ptáme se, který je vlastně ten správný, nedokážu na to jednoznačně odpovědět. Ve svých potřebách máme zřejmě jasno, ale odborný pohled na věc je myslím vždy nutný, alespoň v případě, že nejste profesionál v oboru. Tak jak si dnes už neopravujeme sami pračku nebo nepřezouváme zimní kola na svém vozidle, tak i stavba či rekonstrukce Vašeho obydlí by měla být za dozoru profesionála.

To se samozřejmě týká i koupelny. Pokud zcela pomineme odborné práce a nutné technologie, které naše oko nevnímá a které jsou ukryté v podlaze a stěně, pokud se budeme soustředit pouze na výsledný výraz prostoru, který bez pochyb souvisí s funkčností celé koupelny a pokud budeme schopni přesvědčit naše estetické cítění a stanovit tu správnou variantu, tak dojdeme k tomu, že se nedokážeme zorientovat na trhu, který dnes nabízí téměř vše, na co si jen vzpomeneme a díky tomu se vracíme opět na začátek.

Architekt, bytový designér či koupelnové studio, mající ve svém repertoáru již několik realizaci, vám určitě dokáží pomoci s návrhem koupelny, probrat pro a proti při otázce propojení koupelny a WC, v řešení dilemata, zda je vhodnější sprchový kout nebo příjemně pohodlná vana, zvolit správnou variantu vytápění a větrání prostoru, vyřešit umístění pračky, sušičky a prostoru na špinavé prádlo, navrhnout dostatečnou velikost a umístění úložného prostoru, nabídnout vhodné materiály do vlhkého prostoru a upozornit na nevhodné. V neposlední řadě vám pomohou s vhodnou nabídkou koupelnových obkladů a dlažeb a dalších i méně známých materiálů; to už na začátku zmíněné barevné ladění koupelny.
Koupelna, která se neustále vyvíjí, dostává i dnes trochu jinou tvář, jak jsme mohli vidět před několika lety. Častěji je požadováno po prostoru, a nejen pro koupelny, aby byl jednoduchý na údržbu. Tím, že použijeme trvanlivější materiály jako například tropické dřevo (teak, věnu, ipe apod.), Kterým vlhké prostředí koupelny nevadí, a zvolíme spolu s nimi nerezovou ocel, eloxovaný hliník a různé podoby skla, dostáváme typický vzhled pro současné moderní bydlení.

V případě, že použijeme tyto moderní materiály s nádechem jednoduchosti a myšlenkou velkých, zbytečně nečleněných ploch a například podlahovou dlažbu nahradíme litou pryskyřicí nebo leštěným betonem, kde odpadá pracné udržování spár, získáme tím velmi praktický minimalistický styl, který je maximálně vhodný pro jednoduchou údržbu. V dané jednoduchosti se někdy mohou kromě krásy skrývat i nižší náklady na koupelnu, protože tento styl například nevyžaduje používání obkladů na stěnách celé koupelny, jak tomu bylo a je u většinu současných koupelen, ale pouze na místech, kde dochází k přímému kontaktu s vodou. Neplatí tedy vždy to, že vzhledově moderní a luxusní koupelna musí být drahá.

Zanechat komentář