Která měřidla jsou ta nejpřesnější?

Říká se:,,Dvakrát měř a jednou řež‘‘, což je pravda. Jak ale správně měřit, aby nedocházelo k nepřesnostem? Musíme zvolit správné měřidlo.

Co rozhoduje o přesnosti?

Měřidel na měření délek či úhlů existuje mnoho. Liší svou konstrukcí a přesností.

Například měřidla délky se řadí do tříd podle toho, do jaké se vejdou odchylky. Třídy určují maximální povolené odchylky z celkové délky měřidla. Odchylky jsou pak v milimetrech.

Třeba dvoumetrové měřidlo bude mít přípustnou odchylku v první třídě 0,3 mm, ve třídě druhé 0,7 mm a ve třetí 1,4 mm.

Na každém metru/měřidle by třída přesností měly být uvedena a to římskou číslicí od I do III. Někdy však třeba brát třídy přesnosti s rezervou. I třetí třída je lepší než měřidlo, které je pochybného původu třídu uvedenou nemá vůbec.

Skládací a svinovací metry

Skládací metry byly v minulosti velmi rozšířené a oblíbené. Jejich výhodou je, že i v případě kdy se rozloží do maximální délky, tak se nelámou nebo nepřetáčí.

Skládací metr

Manipulace je ovšem o něco horší než se svinovacími metry. Co se týká přesnosti, málokdy dosahují aspoň druhé třídy.

Svinovací metry patří k těm nejvíce používaným a troufám si tvrdit, že ve chvíli, kdy někdo řekne ,,Podej mi metr‘‘, představí si metr svinovací. Vyrábí se v různých délkách, nejčastěji od 2 do 10 metrů.

U svinovacích metrů si dejte pozor nejen na třídu přesnosti, ale i na provedení stupnice.

Svinovací metr

Pravítka, úhloměry, pokosníky

Mezi nejvíce přesná měřidla patří kovové pevná měřidla, která mají mechanicky vyrytou stupnici. Jsou vyráběny v různých délkách, šířkách a tloušťkách.

Digitální posuvné měřítko

Podle pravítek se dá i rýsovat nebo kontrolovat jak je povrch rovný. Přesnost měření u těchto měřidel je až 0,05 milimetru. Neměříme však jen délky, ale i úhly a k tomu nám slouží úhloměry.

K přenesení úhlu se využívají pokosníky, které mohou být pevné i nastavitelné. V dnešní době však většinu klasických pomůcek nahrazují laserová nebo digitální technika.

Koupit se tak například dá místo posuvného měřidla, digitální posuvné měřidlo. Více najdete v magazínu o bydlení nasdum.eu.

Zanechat komentář