Kuchyňská linka podle ergonomických pravidel

K nejpodstatnějším úkolům, které musíme při zařizování kuchyně řešit patří výšky a hloubky pracovních ploch, odstup soklu pro chodidla, umístění úchytek, vhodná výška i hloubka horních skříněk a umístění spotřebičů.

Standardní výška kuchyňských pracovních ploch bývala dlouho 86cm. Kvůli rostoucí populaci se za standard pokládá už výška o pět centimetrů vyšší, mycí centrum se často dělá ještě výrazně vyšší, například na 105cm. Správnou výšku dřezu zjistíme jednoduše: dlaně by měly volně dotýkat jeho dna. Hloubku různých dřezů ale nebývají shodné, pohybují se průměrně od 15 do 23 centimetrů! Čím hlubší dřez, tím vyšší musí být skříňka pro jeho umístění.

Vlastní sestava kuchyňské linky vychází z toho, jak se postupuje při přípravě jídla. Nejdříve se přinese nákup, odloží se na pracovní plochu a uloží do ledničky nebo spíže. Vaření pak začíná mytím a čištěním, pak se potraviny začnou zpracovávat (k tomu je potřebná plocha minimálně 60, nebo lépe 80 centimetrů), pak vše putuje na varnou desku nebo do trouby. Po skončení vaření je nutné hrnce nebo pánve odstavit – proto by měl být volný prostor po obou stranách varné desky. Klasický sporák s troubou rozhodně nepatří přímo do rohu v blízkosti dveří, které se otevírají do kuchyně.

Pro praváka se řadí jednotlivé zóny zleva doprava: odkládací plocha, mycí centrum, pracovní plocha, varné centrum, odkládací plocha, pro leváka opačně. Uspořádání kuchyně ve tvaru písmene L nebo U ušetří zbytečný pohyb po kuchyni. Vhodné je také “dvouřadé” uspořádání, kdy máme nábytek po obou stranách. Přechod mezi skříňkami však musí být alespoň 110 až 120 centimetrů, aby se vyhnuli dvě osoby. Chladnička se zpravidla umisťuje do rohu, protože bývá velká a v prostoru by působí příliš robustně a to i při zcela vystavitelné podobě.

Horní skříňky by neměly být vyšší než 185 centimetrů od podlahy. Hloubka horních skříněk se má pohybovat kolem 15 až 30 centimetrů, aby byl přehled o uložených věcech. Prodloužením hloubky pracovní plochy na 70 až 75 centimetrů je možné horní skříňky zavěsit níže, takže se zcela vyhneme natahování pro talíře nebo sklenice i nepříjemným zraněním.

Zanechat komentář