Kuna ve střeše

Kuna ve střeše trápí nejednoho chataře či chalupáře, ale i majitele rodinných domků. V blízkosti lidí se drží kuna skalní. Je to malé asi 2kg těžké zvíře. V dubnu a květnu rodí mláďata. Je to všežravec a nepohrdne kromě živočichů také bobulemi a ovocem, které na zahradě najde. Dožívá se deseti let. Žije v úkrytech, nejraději ve střechách domů, kde se jí líbí z důvodů snadného lovení myší a potkanů nebo hůře králíky a slepice z nezajištěných kurníků a králíkáren. Kuna se umít protáhnout i velmi malými otvory. Pokud se vám kuna ve střeše usadila, dochází ke znečišťování a ničení půdního i střešního prostoru.

Kuna ve střeše i v autě

Nejenže se usadí kuna ve střeše, ale občas i v autě. Najdete pak překousané kabely a spoustu odpadků z popelnic. Není jasné, zda kuna rozkouše kabely protože ji překážejí nebo protože ji chutnají.

Jak se kuny zbavit

Kuna ve střeše je nechtěným hostem a jejich vypuzení není nijak jednoduché. Kunám nevadí naftalín, petrolej, chemikálie ani pepř. Nepomáhají ani nejrůznější elektronické plašiče na které si kuna rychle zvyká.

Naopak pomáhá vyčitění terénu, položení nové střechy utěsnění prostorů mezi taškami a zdí pomocí plastové sítě.

Na některé kuny fungují jednoduché babské rady jako jsou chomáče vlasů umístěné v místech, kde se kuna zdržuje, rozmístěný trus od velkých koček na půdě.

Další možností je do míst, kam kuna vstupuje namířit silné halogenové světlo s čidlem. Kunu tak okamžitě osvítí a vyleká.

Kuna nevstupuje také do míst, kde je pes. Respektuje je ho teritorium.

Jak opravit poškozenou střechu

Kuna ve střeše umí napáchat velké škody. Nedělá ji problém rozkousat izolaci i difuzní folii. Díky poškození izolace může dojít k vlhnutí domu, tepelným ztrátám nebo vzniku plísní. Pro rychlé opravení střechy můžete použít speciální tepelnou stříkanou izolaci. Pěna vytvoří ve spárách kompaktní vrstvu.

Postup:

  • je potřeba sundat střešní krytinu a odstranit poškozenou izolaci, fólii, případně latě
  • je potřeba prostor vyčistit
  • po vyčištění místo mezi krovy vyplníme izolační pěnou
  • po zaschnutí opět natáhneme novou izolační folii a přibijeme latě

Zanechat komentář