Stavíte či rekonstruujete? V takovém případě potřebujete kvalitní pracovní oděvy a obuv. Poradíme s výběrem!

Pokud jste se pustili do plnění svého snu o rodinném domku takříkajíc na vlastní pěst, je to určitě odvážné rozhodnutí, které může nést brzy své ovoce. Ze začátku však jde o podnik časově i finančně náročný a potenciálně nebezpečný, protože na stavbě hrozí úraz doslova každou chvilku. Úder na hlavu, poškození zraku při nenošení ochranných brýlí, hřebík zapíchnutý v obuvi, možností poranění je bohužel celá řada. Nejen na stavbě byste proto měli přemýšlet o ochranných pomůckách, které buď úrazu jako takovému předejdou nebo přinejmenším sníží jeho následky.

Mnoho lidí se domnívá, že ochranné pracovní pomůcky jsou standardem jen u profesionálních řemeslníků, kteří mají jejich nošení nařízené ze zákona. Ochranné pracovní pomůcky jsou tu od toho, aby nás chránily při práci. Nezáleží na tom, jestli jste profesionál nebo nadšený kutil, úrazy se stávají často a je lepší jim předcházet. Právě domácí kutil, který postrádá zkušenosti letitého řemeslníka, trpí na úrazy v průměru mnohem častěji.

Do rodiny ochranných pomůcek se neřadí jen ochranné oděvy a obuv, ale i pestré spektrum vybavení, které při konkrétní práci ochrání a může s ní i výrazně pomoci. Kromě univerzálních ochranných brýlí, které zachovají skvělý zorný úhel a ochrání zrak v každém pracovním prostředí, jsou to třeba pracovní rukavice. Ty je nezbytné mít na rukou v případě práce se dřevem nebo stavebním materiálem, hlučné pracovní prostředí zase vyžaduje použití špuntů do uší. Mezi ochranné pomůcky se řadí dále i ochranné štíty a svářečské kukly, ale i sluchadla, ochranné přilby nebo popruhy, které chrání před pádem z výšek.

V tomto článku rozebereme dva základní stavební kameny – pracovní oděvy a obuv.

Kvalitní pracovní oděv je mimořádně důležitým

Základem všeho je dobrý pracovní oděv, který musí padnout jako ulitý, abyste se cítili maximálně pohodlně. Pracovní oděvy jsou skvělou ochranou před špínou a nečistotami, u složitějších pracovních činností mohou ochránit i před poraněním. Vybírat můžete ze široké nabídky, číslem jedna jsou pro mnoho řemeslníků i kutilů hlavně montérky. Do sekce pracovních oděvů ale lze bez problémů zařadit i kombinézy, overaly s praktickými kapsami na různé pracovní pomůcky, dále i pracovní kalhoty, pláště, mikiny, svetry, trička, bundy nebo zástěry a čepice.

Snadno se obléknete doslova od hlavy až k patě. Reflexní, nepromokavé, nehořlavé, protipořezové nebo zateplené oděvy pro efektivní práci v zimních měsících – pro práci v různých podmínkách a různorodém terénu. Les a jeho nástrahy, nepříznivé počasí, mlha, nic nemá šanci.

Ptáte se na kvalitní značky? Lze doporučit například Ansell, ARDON, ASSENT, Australian Line, Batmetall, CRV, Červa, Delta, Dupont, Fridrich a Fridrich, Chemsafe, KIXX, OS, Panda, Planam, RVC, Sioen, Siostart, Tyvek, Vektor nebo také Vochoc.

Pestrou nabídku pracovních oděvů takovýchto značek najdete na WWW.TOMISCZ.CZ.

Pracovní oděv

Pracovní obuv pro bezpečí i pohodlí

Jistě se shodneme na tom, že pracovní obuv je jednou z nejdůležitějších součástí pracovních oděvů. Sport, chůze, tanec, všechny tyto činnosti si žádají konkrétní typ obuvi. Podle toho, jaká práce přijde ke slovu, se odlišuje i jejich konstrukce a specifické vlastnosti.

Pokud vybíráte pracovní obuv, měli byste si v první řadě ujasnit, jaký bude její účel. Maximální komfort přináší taková obuv, která absorbuje energii v patě a celodenní nošení tak bude zcela bez problémů. Pracovní obuv musí být také prodyšná, samozřejmostí by měla být kvalita a odolnost použitého materiálu.

Když budete pracovat ve vlhkém prostředí, je bezpodmínečně nutné volit obuv s protiskluzovou podešví nebo rovnou obuv, která je odolná vůči vodě. Chladné pracovní podmínky? V takovém případě je třeba nejen speciální oděv, ale i patřičně zateplená zimní pracovní obuv. Během práce na stavbě je důležitá obuv s tužinkou ve špičce, která má stélku odolnou vůči propíchnutí.

Pracujete s elektřinou? V takových případech je třeba chránit se před elektrostatickým výbojem a přizpůsobit tomu výběr obuvi – ta by například neměla obsahovat kovové části. Znečištěné pracovní prostředí pak vyžaduje obuv odolnou proti olejům nebo pohonným hmotám. Sváření a další práce, při nichž jste vystaveni nadměrnému teplu, je nutné využít obuv vhodnou právě do těchto teplotních podmínek. Některé práce přímo vyžadují i nošení protipořezové nebo chemicky odolné obuvi. To, jaký druh pořídíte, můžete snadno prokonzultovat s vyškoleným prodejcem, který může účinně poradit.

Do základních typů pracovní obuvi se řadí – obuv kotníková, vysoká nad kotníky, vysoká pod kolena, pracovní sandály, polobotky, galoše, pantofle, gumové holínky atd.

Ze značek je možné zmínit například: Black Knight, Boots, CRV, Červa, Delta, Dunlop, Fridrich a Fridrich, OS, Panda, Prestige, Raven, Safeway, Sioen, Tipa, TO WORK FOR, U-power a Wintoperk.

Pestrou nabídku obuvi těchto značek najdete na WWW.OBUVTOMIS.CZ.

Pracovní obuv

Zanechat komentář