Lamelové rošty do postele nejsou luxus – umí výrazně zlepšit kvalitu spánku

Toho, co pro kvalitní spánek potřebujeme, je skutečně mnoho. Postel z masivního dřeva s eko povrchovou úpravou, perfektní matraci, polštář milosrdný k naší krční páteři a rovněž pořádný postelový rošt.

Dnes už nenarazíte na postel, která by měla pod matrací pevnou desku. Nedávno jsem na podobné „starožitnosti” spala a měla jsme dojem, že snad visím dolu hlavou. K dojmu přispěly i pěkně staré a již tvrdé matrace. Lamelové rošty do postele jsou kvalitnější alternativou k laťovým roštům. Pokud investujete do zdravé ložnice a dobrého spánku, na roštu se rozhodně nesnažte ušetřit.

Lamelový rošty patří do „zdravé” postele

Spolu s matrací se tvarují tak, aby se nám dobře spalo a aby byla poloha vleže pro nás zdravá , mnohdy bez bolestivých pocitů či bez trvalých následků nevhodného spaní. Nezapomeňte, že do manželské postele, která je širší než 140 cm, se vždy vybírají dva rošty. Obvykle si lze dokonce vybrat různé podle vašich preferencí. Pro jistotu pak vyzkoušejte, jestli vám pak sedí celková výška roštu s matrací.

Hlavní funkcí roštu je zajistit proudění vzduchu pod matrací. Ta tak vysychá od nasátého potu, nevznikají v ní plísně, méně se v ní drží roztoče. K tomuto účelu by nám však ještě pořád uměl posloužit obyčejný pevný laťový rošt, který má latě obvykle upevněné na textilním popruhu, aby byl snadno demontovatelný.

Lamelový rošt, který je mnohem sofistikovanějším řešením, však umí mnohem více. Má schopnost rozložit zatížení, a rovnoměrně tak rozkládá tlak od matrace, kterou na ní svým tělem vyvíjíme. Nejvíce se rošt osvědčí zejména u tenčích matrací. U těch do 7 centimetrů bychom o posteli bez lamelového roštu neměli vůbec uvažovat. Ideální je především pod pěnové matrace, ale i pod matrace pružinové – s taštičkovými pružinami nebo s pružinovou kostrou.

Kde koupit kvalitní lamelové rošty?

Kvalitním dodavatelem lamelových roštů je firmy Postelia. Ta provozuje i vlastní e-shop Spime.cz, kde nabízí celou škálu postelových roštů, postelí z masivu či matrací. Firma je sama výrobcem, takže umí nabídnout různé akční nabídky i speciální výrobky – například mimořádně kvalitní matrace ze značkových pěn.

Vyberte si rošt do postele správně

Kvalitní lamelový rošt nesmí mít mezery mezi jednotlivými latěmi větší než 4 cm. Jinak začne docházet k deformaci matrace. Dobrý rošt má minimálně 28, optimálně až 42 lamel. Podobně jako matrace, mohou být rošty rovněž vícezónové. Některé mají dokonce možnost vlastního nastavení tuhosti lamel v určitých částech.

Kvalitní lamely na roštu pruží. Vyrábí se z březového nebo bukového dřeva, někdy též z plastu. Do rámu jsou uchyceny pomocí pouzder: z kaučuku či z plastu. Pouzdra nejsou uchycena zcela pevně. Mají možnost se vychylovat – kývají se. Což poskytuje lamelám možnost správně se ohýbat. Při výběru lamelového roštu si vždy hlídejte jeho nosnost.

Lamelové rošty mohou být polohovací nebo nepolohovací. Každému, kdo nemá zásadní problémy s páteří, avšak chce se do budoucna těmto problémům vyhnout, postačí nepolohovací. Polohovací jsou určené lidem se zdravotními potížemi. Díky nim si lze rošt upravit tam, kde potřebujeme, třeba v oblasti bederní páteře, pozvednout nohy kvůli žilním problémům apod. Polohování může být manuální nebo elektrické.

Někdy potřebujeme lamelové rošty do postele ve speciálním provedení . V takovém, které je opatřeno pístovým zvedáním roštu a matrace. Využívá se to u postelí s úložným prostorem, do kterého se přistupuje seshora postele.

Zanechat komentář