Mytí fasády

Provedení fasády, zvolená barva a kvalitní provedení je vizitkou řemeslníka i majitele domu.

Každý majitel nemovitosti se snaží, aby jeho fasáda vypadala hezká co nejdéle. Důležitá je příprava povrchu před nanášením barev – mytí fasády tlakovou vodou, párou nebo chemickým čištěním. Další je volba správné barvy a kvalita provedení samotného nátěru.

Postup – mytí fasády, penetrace

Základem je řádně připravit podklad – provedeme mytí fasády tak, aby byl podklad čistý, soudržný, suchý a měl rovnoměrnou nasákavost. Omytí fasády je potřeba u starších omítek. Vhodné je provést také biocidní ošetření fasády proti všemožným škůdcům. Vhodné je použít na fasádu penetrační nátěr, který zlepší vlastnosti nátěru jako jsou jeho životnost, nasákavost.

Povrch fasády by neměl mít trhliny. Pokud se trhliny objeví, je vhodné použít elastický podnátěr, který zabrání jejímu rozšíření.

Jestliže je zdivo příliš vlhké nebo nasáklé solí, nemá cenu jej natírat. Vlhké zdivo je potřeba řádně vysušit, odsolit a teprve potom můžeme nanést nátěr.

Výběr barvy

Po provedení mytí fasády a nanesení penetrace můžeme začít se samotným natíráním fasádní barvou. Odstín barvy volte s ohledem na typ a stáří nemovitosti, pokud jde o historický objekt, tak podle historické souvislosti a zvyklostí.

Fasádní barvy se dělí podle použitého pojiva na silikátové, vápenné, akrylátové, polymerní, silikonové, a další.

Údržba fasády

Dost často se na údržbu natřené fasády zapomíná. Důležité je provést čas od času mytí fasády, zejména pokud je blízko rušné komunikace. Výhodné jsou akrylátové a silikonové barvy, které se snadno omývají.

Důležitý je způsob aplikace barev a dodržení technologického postupu. Nedodržení způsobu aplikace často způsobuje problémy. Je možno používat také moderní samočistící fasády, které nám ušetří spoustu času i peněz.

Samočistící fasády

Pokud použijete samočistící fasády, odpadne vám jedna starost – mytí fasády, které je podle velikosti objektu časově i finančně nákladné. Tyto moderní fasády využívají ke svému čištění světlo. Při dopadení denního světla na fasádu se aktivuje tzv. Fotokatalyzátor který je obsažený v omítce. Tím se rozloží částečky nečistot, které jsou usazené na fasádě. Nečistoty z fasády odstraní okolní proudění vzduchu nebo déšť.

Zanechat komentář