Na co si dát pozor u střechy

Těžká nebo lehká střešní krytina?

Pro vaše domy vybírejte střešní krytiny , které nejlépe odolávají povětrnostním podmínkám a mají dlouhou životnost.

Víte o tom, že hmotnost krytiny je údaj, který je nepodstatný? Střešní krytina se podle své hmotnosti dělí na těžkou (betonové, keramické) a lehkou (plechové, asfaltové šindele).  Konstrukce a stavba krovu musí odpovídat nejen hmotnosti krytiny, ale i náhodným zatížením od sněhu a větru. Argumenty typu ” … chci ušetřit, mně stačí tenčí krov, protože já chci lehkou střešní krytinu ” neobstojí. Posuzovat pouze hmotnost krytiny je překážející. Zatížení, které působí na krov je součtem tíhy celé střechy (včetně laťování, krokví, sádrokartonu , tepelné izolace …) a klimatického zatížení (sníh, vítr).  Zatížení vlivem sněhu dosahuje hodnoty nad 100 kg / m². V horských oblastech jsou běžné hodnoty nad 250 kg / m². Pokud bychom uvažovali s zatížením sněhem 200 kg / m² a působením běžného větru, zjistíme, že vliv krytiny na zatížení krovu nepřesáhne 10%. Dalším zatížením je velikost síly větru, kde je hmotnost až několik desítek kilogramů na 1 m². Vliv sání větru může vytrhnout krytinu ze střechy. V takových případech je velkou výhodou vyšší hmotnost krytiny. V konečném důsledku tedy samotná hmotnost krytiny není při návrhu krovu vůbec rozhodující.  Pokud zledovatělý sníh ze střechy dá do pohybu, strhává s sebou vše, co mu stojí v cestě – tašky, odvětrání, anténu a okapový systém.

net-synergy-468x60.jpg

Víte proč má být vaše střecha větrotěsná?

Pokud mezi taškou do tepelné izolace střechy proudí studený vzduch, účinnost tepelné izolace se sníží na 20%.V létě také potřebujeme zamezit pronikání teplého vzduchu z venku aby se tepelná izolace nepřehřívala.Odbornou montáží a výběrem vhodné fólie zaručíte, že vaše střecha bude větrotěsná .

Říká vám něco výraz parozábrana?

Znáte význam slova parozábrana? Pokud ne, měli byste zbystřit pozornost!Zateplení šikmé střechy je promyšlený systém, v němž všechno se vším souvisí a navzájem se ovlivňuje.Pokud se v projektu vyskytne chyba, pokud by se použil nevhodný materiál nebo pokud by se nesprávně aplikoval i ten nejlepší materiál, střecha ztratí svou funkčnost.  Z praxe víme, že příčinou poruch způsobených vlhkostí ve střeše je právě špatně zrealizována parozábrana a použití levných a nekvalitních materiálů. Špatné provedena montáž má za následek nefunkčnost a neopravitelné střešního pláště. Kritickými místy jsou výlezy do podkroví půdními schody, okolí střešních oken, prostupy přes parozárbanu (kanalizace, elektrické rozvody, komín apod.), napojení na obvodovou stěnu. Při přestupu teplého vzduchu netěsnostmi v parozábraně dochází k jeho ochlazování. V tepelné izolaci se mění na vodní páru . Pak mokrá izolace hřeje asi jako mokrý kabát v zimě.  Proto nepodceňujeme montáž kvalitní paronepropustné fólie.Pozornost věnujeme montáži sádrokartonu. Při nesprávné montáži úchyty zavěšení sádrokartonu často zcela poškodí parozábranu! Spoje parozábrany vždy přelepíme speciální lepicí páskou. Okraje ke stěnám přilepíme tmelem. Stejně utěsňujeme prostupy potrubí, komínů a střešních oken.