Na děti nezapomínejte ani při jídle

I když speciální nábytek pro děti využijeme maximálně čtyři roky, než z malých dětiček vyrostou ratolesti dožadující se mimo jiné plnoprávného stolování s rodiči, tvrdí odborníci, že právě v jídelně bychom si neměli pomáhat improvizovanými pomůckami: polštářky ani objemné knihy pod zadek nejsou pohodlné, ani bezpečné. Záměr je sice dobrý, ale nemusíme být vzdělanými odborníky, abychom pochopili, že rostoucímu organismu taková improvizace dobře nedělá.dětský nábytek 1

Zatímco dříve se tento problém řešil zvláštním dětským stolkem se židlemi, podle nových pedagogických poznatků není ani tato varianta nejšťastnější: dítě se může cítit odstrčené, mimo centra rodinného společenského života, o absenci dohledu nad dětmi ani nemluvě. Jak ze začarovaného kruhu? Snadno – stačí pořídit kvalitní dětskou jídelní židli, která roste s dítětem. Takové výrobky mají zpravidla nastavitelnou výšku sedáku i s područkami, případně i s opěrkou pod nohy, aby chodidla nevisela ve vzduchu a nezatěžovala podkolenní šlachy. Výhodou je i jakýsi bezpečnostní pás, který zabrání případnému propadnutí.

dětský nábytek 2Kromě kvalitní židle nezapomeňte ani na odpovídající nádobí, především příbory a hrnky úměrné velikosti dětských rukou, jemné motorice a síle prstů. Do malých neobratných rukou nepatří masivní a těžké stříbrné či alpakové příbory, protože je děti neunesou. Příbory pro děti vyrábějí všichni výrobci tohoto sortimentu a výběr je velký – od klasického nerezu až po příbory s barevnými plastovými rukojeťmi. Malým jedlíkům servírujte jídlo raději na kvalitním plastu než na porcelánu. Také nápojové sklo má být silnější, ideálně nerozbitné a se širokou základnou, aby se nepřevrhlo. Pod talíř patří prostírání, pod bradu bryndáček a pod stůl lze snadno čistitelný koberec.

Zanechat komentář