Nad žárem ohně

Grilování je tradiční způsob úpravy potravin, zejména masa, na roštu. Zatímco v interiéru používáme pro prudký ohřev elektrické nebo plynové infrazářiče, pro zahradní grilování převládá jako zdroj tepla dřevo nebo dřevěné uhlí. Moderním ekologickým variantou pro zahradní grilování jsou grily plynové.

Pečení potravin na rožni zvané grilování má dlouhodobou tradici. Francouzští přistěhovalci jej v Jižní Americe převzali od domorodých indiánů pak k naprosté dokonalosti přivedli kovbojové na Divokém západě, pro něž znamenal běžný způsob přípravy pokrmů. Dnes je grilování natolik rozšířené, že se gril stal žádaným doplňkem většiny zahrad. Grily však nezůstávají pouze zařízením pro přípravu pokrmů, staly se také efektním detailem a centrálním prvkem zahradních posezení. Proto byly navrženy modely, které po kulinářském výkonu složíme zakrytím roštu do podoby plně funkčního stolu. Reakcí na škodlivost pokrmů připravovaných na ohni vznikly technologie lávových kamenů rozpálených plynovým hořákem, košů na pevná paliva z boku grilu a bezplamené spalování. Při tomto způsobu probíhá hoření v keramicky tvarovaném segmentu vždy ze strany. Žádným z jmenovaných způsobů se však nepodařilo zabránit odkapávání tuku, který následně vzplane.

Pokrok nebo revoluce?

Převratnou novinkou se před několika lety stala důmyslná konstrukce kotlových grilů na dřevěné uhlí, která respektuje všechny požadavky na grilování. Výhodou je ochrana před nepříznivými povětrnostními vlivy. Grilovat lze za jakéhokoli počasí, bez hrozby otočení větru s kouřem přímo naproti nám nebo na zahradu k sousedům. Důvodem je kulovitá konstrukce kotle s poklopem. Rozpálením kotle a uzavřením poklopu vytvoříme pomocí ventilačních průduchů horkovzdušnou troubu. Pokrm se propeče i bez obracení a současně nehrozí připálení. Pomocí průduchů současně redukujeme intenzitu grilování. Novinkou je i bezpečné odstraňování popela během grilování pomocí vymetací růžice průduchy pod kotel do popelníku. Grilovat v kotli je možné dvěma způsoby: nepřímým při uzavřeném poklopu za cirkulace horkého vzduchu a přímým grilováním s odklopeným víkem pomocí tepelného sálání. První způsob je vhodný pro upravování objemnějších potravin a delší přípravu, druhý je vhodnější pro rychlou přípravu pokrmů. Revolucí v této formě grilování je použití plynového paliva, moderní je propan-butanová forma. Spalováním vzniká oxid uhličitý a voda v podobě velkého množství pár chránících maso před vysušením. Důmyslným doplňkem je sonda s rádiovým vysílačem, která upozorní na dokončení pokrmu, bez přímé přítomnosti u grilu. Jiné varianty přípravy pokrmů umožňuje příslušný prvek: kruhový hořák, pánev wok, litinový plát nebo plát na pizzu.

Možnosti na trhu

Grilovat lze různými způsoby a za různou cenu. Provizorní na větším terakotovém květináči s roštem například z mřížky pod horké nádobí, na hliníkových miskách vhodných pro kemping, které se dají koupit na čerpacích stanicích. Profesionálně se dá grilovat na grilech z kovových trubek, plechů s povrchem ošetřeným smaltem, litinových grilech, grilech z betonových dílců s jednoduchou montáží, na nerezových grilech a konečně na grilech postavených z kamene nebo cihel. Při výběru grilu dbejme na odolnost použitého materiálu a to nejen ve smyslu kontaktu s ohněm, ale také vůči povětrnostním podmínkám, pokud počítáme s celosezónní umístěním grilu na zahradě. Odolnost záři zaručí cihly pro stavbu komínů. Při výběru betonových grilů zpozornět, nekvalitní mohou při vysokých teplotách prasknout. Všimneme si kvality smaltu. U zděných grilů časem obnovíme spáry šamotovou maltou. Dokladem kvality jsou záruky výrobce i prodejce na zakoupený výrobek i podle nich můžeme vybírat.

Zanechat komentář