Nahoru a dolů

Jen málokterý konstrukční prvek je v dvoupatrových interiérech tak dominantní a stylotvorný, jako schodiště. Samotný charakter bydlení na dvou patrech – v mezonetovém bytě nebo patrovém domě – je tak trochu “nadstandard”. Luxus prostoru je třeba dokonale využít a správně vybrané, dobře konstrukčně řešené a profesionálně instalované schodiště může celkový dojem z prostoru jen umocnit a podtrhnout.

Každé schody – bez ohledu na materiálové zpracování – musí dodržovat určitá dané parametry, jako je jeho strmost, výška a šířka schodnice nebo stabilní zábradlí. Tyto ukazatele jsou důležité nejen pro pohodlnou chůzi nahoru i dolů, ale především pro bezpečný provoz. V domácnostech, kde žijí malé děti, je navíc třeba instalovat horní i dolní zábrany vstupu na schodiště.  My se pojďme podívat na tento prvek jako na součást stylu interiéru, která je natolik výrazná, že může dokonce tvořit i jeho střed.

Schodiště mohou být přímé, lomené, točivé, s podestami nebo bez. Tvar by měl vycházet a přizpůsobovat se možnostem a charakteru daného prostoru. Také materiálové řešení by mělo pro dobrý výsledný dojem s celkovým pojetím interiéru ladit. Moderně pojatým prostorem v duchu minimalismu bude vyhovující použití kovu a skla a spíše strohý a technicistní styl, naopak do interiéru s použitými přírodními materiály – dřevěnou podlahou a kamenným obkladem zvolíme spíše opět přírodní materiál a schodiště dřevěné. Neznamená to však v žádném případě, že by všechny materiály nebylo možné úspěšně kombinovat. Nakonec v převážné většině je schodiště prací na zakázku a jeho nejvhodnější řešení i umístění v interiéru navrhuje bytový architekt.

Zanechat komentář