Natírání fasád

Máte dům a ten má fasádu, která ukazuje na nás a na to jak bydlíme. Tak jako se staráme o sebe, musíme se starat o fasádu našeho domu, neboť tato chrání dům před deštěm, vlhkostí a mrazem. Venku, když prší vezmete si deštník, když mrzne, vezmete si teplé boty a oděv, a to samé platí i pro fasádu na vašem domku. Musíte se o ní starat. Je pravda, že pokud je dům starší, potřebuje nové natírání fasády.

Vzhledem k tomu, že fasáda je exteriér, nemůžeme na natírání fasád použít barvu na interiéry. Barva na natírání fasád musí být vysoce odolná proti povětrnostním vlivům, mrazu a paropropustnosti. Barvy na fasádu vybíráme podle místa.

Musíme se dívat na to, aby barva byla dlouho stálobarevná a k tomu slouží akrylátové barvy. Zase naproti tomu silikonová nebo silikátová barva má delší životnost a má větší odolnost proti přírodním vlivům. Tato barva je podstatně dražší než akrylátová.

Natírání fasád – postup

Pokud se už rozhodnete pro natírání fasád, tak nejdůležitější je fasádu dokonale očistit. Nejlépe se takto čistí tlakovou myčkou (wapkou). Poté musíte opravit nerovnosti, praskliny a odpadlé části fasády. V případě, že tak neučiníte, pak jste vše dělali zbytečně. Ale, aby vše bylo ještě dokonalejší, musíte každý kousek fasády natřít penetrací, protože když to neuděláte poctivě, kousek po kousku, hrozí vysoká prašnost podkladu a během roku nebo dvou se může nátěr začít odlupovat.

Penetraci máme za sebou a můžeme nanášet fasádní barvu, a to minimálně ve dvou vrstvách buď vysokotlakovým strojem nebo fasádním válečkem.

Při natírání fasád dejte pozor na teplotu vzduchu, která by neměla klesnout pod 10°C a přesáhnout 30°C. Pokud venku prší, nenatírejte fasády, můžete pokračovat 1 – 2 dny po dešti. Při stříkání pistolí, škodí vítr a na podkladě natírané fasády nesmí být rosa.

Na hrubší povrchy volíme váleček s dlouhým vlasem, můžeme použít stříkací zařízení nebo štětec.

 

Zanechat komentář