Není mýt jako mýt

Základní hygienický návyk – mýt se – do nás rodiče doslova vmývali od útlých dětských let. I když si často myslíme, že svou očistu provádíme dobře a svědomitě, názory odborníků mohou být odlišné. Každodenní hygienu bychom měli po náročném dni absolvovat ve sprše, protože kapky vody zbaví naše tělo nejen nečistot a potu, ale zajišťují rovněž prokrvení pokožky, optimalizují zásobení těla kyslíkem a živinami. Navíc se organismus při sprchování lépe zbavuje odpadních produktů metabolismu.
Sprcha je lékaři doporučována rovněž po stresujícím prožitku nebo při únavě. I samotné sprchování má však svá pravidla: na úvod si dopřejte vlažnou sprchu, pak postupně přidávejte teplou. Proud vody nechte několik minut působit na krční obratle a ramenní svaly, aby se unavené tělo uvolnilo a vnímavá zakončení nervů uklidnilo. Se sprchovým gelem nijak neplýtvejte, zvláště pokud se myjete denně. Jedna dávka do dlaně by měla vystačit na podpaží, intimní partie, nohy i ramena.ranní hygiena

Pak zůstatky mýdla důkladně spláchněte, aby se chemie na mytí odplavila ze všech záhybů těla. Zabráníte tak nepříjemnému podráždění či zčervenání. Až se budete sprchovat v létě, mýdlo nechte stát na vaně. K osvěžení bude stačit čistá voda zejména tehdy, pokud sprchu za horkých dnů absolvujete vícekrát za den. A co vana? Tu si stačí dopřát jednou týdně po osprchování, protože neslouží k mytí, ale k relaxaci.

Moderní trendy budování koupelen jsou plně v tomto duchu, a proto se relaxačním koupelím nebraňte. Vytvořte si takové prostředí, ve kterém se budete cítit spokojeně, uvolněně, bezpečně a intimně zároveň. Pak už stačí do horké lázně přidat vonné přísady, éterické oleje či bylinky. To vše doplnit příjemným osvětlením v podobě svíčky nebo tlumeného světla a oddat se plně duševní i fyzické očistě. Po koupeli se však nezapomeňte osprchovat, abyste smyli šupinky kůže a zůstatky hygienických přípravků. Tečkou by mělo být ošetření těla vhodným krémem, pohyby vedoucími směrem k srdci.

Zanechat komentář