Nový občanský zákoník vztahy mezi sousedy

Vztahy mezi sousedy nejsou v reálném životě vždy bezchybné. Spory se mohou vyhrotit i díky jablkům spadlým na sousedovu zahradu. Nový občanský zákoník vztahy mezi sousedy upravuje. Obsahuje mnohem podrobnější pravidla pro sousedské vztahy.

Příkladem může být klasický spor o ovoce spadlé na váš pozemek. Jablka, která spadnou na váš pozemek posbírat můžete, ale není je možné otrhat z větví, které na váš pozemek přesahují. Nejprve je potřeba souseda požádat, aby přesahující větve ořezal. V případě, že vám nevyhoví, můžete zakročit vy.

Zjistěte, co chystají sousedé ve vašem domě?

Vztahy mezi sousedy – kouř, hluk a štěkání psů jsou nejčastějším problém

Ne vždy jsou vztahy mezi sousedy idylické. Největším problémem v bytech a bytových domech jsou kouř, hluk, neustálý štěkot psa, hlasitá hudba nebo běhající děti. Obtěžuje vás soused kouřem, který vám jde do oken? Pak se můžete ohradit a dotyčný je povinen sjednat nápravu.

Co se týče hlasitosti hudby, existují normy, které omezují intenzitu hluku nejen v noci, ale také přes den. Pronikající hluk nesmí v nočních hodinách přesahovat 30 decibelů, během dne 40 decibelů. V tom případě může problém řešit přestupková komise. Pokud se chcete obrátit na soud, musíte předložit odborný znalecký posudek.

Přidejte se k sousedům, ať o nic nepřijdete. Nenechte je rozhodovat o vás bez vás

Dalším častým problémem je užívání cesty a pozemku, které jsou ve vlastnictví soukromého majitele a přitom není možné bez jejich použití se do určitých míst jinudy dostat. Říká se jim tzv. Cesty nezbytné, například ve dvoře. Pokud vlastníte nemovitost, ke které se nelze díky absenci napojení na veřejnou cestu dostat, můžete požádat souseda, aby vám nezbytnou cestu přes tento pozemek povolil. V případě že se nedohodnete, musí opět tyto vztahy mezi sousedy vyřešit soud. Vlastníkovi pak za to, že vám cestu poskytne, náleží úplata či jakési odškodné.

Ať už jsou vaše vztahy se sousedy jakékoliv, pamatujte na to, že se spory řeší podle NOZ. Problémové sousedy se snažte nejprve na jeho nevhodné chování upozornit a teprve poté přistupte k dalším opatřením.

Zanechat komentář