Obklady do koupelny

Koupelnu dělá krásnou nejen vybavení, ale také obklady. Ty chrání koupelnu před vodou a udávají její designový vzhled.
Obklady vybírejte co nejpečlivěji a z co nejkvalitnějších materiálů. Měly by sloužit několik let. Zvolené obklady by měly mít tyto vlastnosti – dobrou nasákavost, odolnost a měly by být dobře umývatelné.

Při výběru obkladu do koupelny si je napřed prohlédněte v reálu

I když v dnešní době eshopy nabízejí širokou škálu obkladů v nejrůznějším barevném provedení a všemožných materiálů, výběr z pohodlí domova vyměňte za nepohodlnou návštěvu prodejny. Fotografie totiž mohou značně barvu zkreslovat a v reálu může objednaný obklad vypadat jinak. Při nákupu z výprodejů a akcí se přesvěčte, že obklady do koupelny mají záruku a lze jich koupit dostatečné množství.
Také si zkontrolujte zda typ kódu uvedený na krabici souhlasí s typem, který jste měli v plánu zakoupit.

Nezapomínejte dobře měřit

Před samotným nákupem si celou koupelnu dobře přeměřte, aby jste později nezjistili, že vám obklady do koupelny chybí. Pamatujte na rezervu a ke všem číslům připočtěte raději 15% obkladů navíc. Budete mít jistotu, že pokud se vám nějaký obklad podaří ulomit či naštípnout, budete mít dostatek materiálu pro dokončení práce. Taky by se mohlo stát, že vámi zakoupené obklady do koupelny již nepůjdou dokoupit.

Jakou zvolit velikost

Při rozhodování jak velké zvolit obklady do koupelny přihlédněte k velikosti koupelny. Do malé panelákové koupelny volte menší obklady, případně v kombinaci s velkými. Do velkého prostoru se hodí velkoformátové obklady. Okolo zrcadla či umývadla můžete zvolit na ozdobu miniatury. Nebojte se používat syté a pastelové barvy, které vám koupelnu opticky rozjasní.

Obklady do koupelny – jak na to

1) Dostatečně připravíme podklad, odstraníme nerovnosti a ošetříme stěny penetračním nátěrem.
2) Vše si řádně změříme a zakreslíme. Vodící čáru si narýsujte v úrovni očí, od ní postupujte nahoru a další řadou zpět dolů. Obkládání začínejte zprostřed místnosti, ne z rohu.
3) Připravíme si lepidlo podle návodu výrobce. Lepidlo si míchejte po malých dávkách. Rychle totiž tvrdne
4) Lepidlo na obklad nanášejte zednickou lžící a roztírejte ozubenou stěrkou. Na jeden nános přilepíte 3-4 dlaždice. Po celé ploše dlaždici přitiskněte a do rohů vložte spárovací křížky. Rovnost kontrolujte vodováhou.
5) Obloženou koupelnu vlhkým hadříkem očistěte od zbytků lepidla.
6) Po nalepení všech obkladů podle údajů na obale lepidla vyčkejte potřebnou dobu – ideálně 24 hodin a poté můžete začít nanášet do spár spárovací hmotu. Spárovací hmota lze zvolit i v barevném provedení. Na závěr obklady do koupelny vyleštěte do sucha.

Zanechat komentář