Odvětraná fasáda

Při výběru fasády musíme počítat s tím, že jde o investici na desítku let.

Zateplení domů je jedním z nejdostupnějších řešení, díky kterému efektivně snížíme náklady na vytápění a vylepšíme technické parametry domu celkově. Podmínkou je zvolit kvalitní zateplovací systém.

Jak funguje odvětraná fasáda

Tento fasádní systém, který umožňuje odvětrávání zdiva se nazývá také jako aktivní ochranný plášť. Díky neustálé cirkulaci vzduchu v mezeře, která zůstává mezi zdí a samotnou fasádou nedochází k zadržování vlhkosti. Díky tomu je chráněna stavba i interiér domu. Odvětraná fasáda se hodí především na staré domy, které jsou vlhké a mají minimální izolaci proti vzlínající vodě.

Konstrukce fasády

Systém konstrukce odvětrané fasády se skládá z několika částí. Základ tvoří nosná konstrukce, která se zakotví do zdi. Touto nosnou konstrukci jsou vytvořeny rošty – dřevěné, kovové i kombinované. Dnes se používá nejčastěji hliník, nerezová ocel. Typ konstrukce vybírejte podle toho, zda má být konečné upevnění obkladu skryté či viditelné. Ke konstrukci můžeme upevnit izolaci třeba desky z minerálních vláken, musí zůstat dodržena mezera 5-8 cm. Povrch tvoří desky nebo panely.

Montáž

Montáž odvětrané fasády se provádí suchým způsobem a je možno provádět ji celý rok. Životnost fasády je dlouhá v případě, že aplikujete vyhovující obkladové prvky. Je možno v případě potřeby vyměnit jednu desku, či demontovat celou fasádu. Můžeme ji namontovat na jakýkoliv typ rekonstruované budovy či na novostavbu.

Vlastnosti fasádní desky

Fasádní desky mají dlouhou životnost, pokud splní následující parametry:

  • mrazuvzdornost
  • odolnost proti povětrnostním vlivům
  • vysoká rozměrová přesnost
  • odolnost vůči plísni i houbám a mechům
  • ohnivzdornost

Použité materiály

Vnější plášť může být z fasádní cementotřískové desky nebo fasádní keramické obklady, vláknocementové desky, apod.

Na zavěšení fasády kamenné profily, plastové sendvičové panely, skleněné či dřevěné a kovové tabule. Fasádní keramické obklady pro zavěšenou odvětranou fasádu.

Odvětraná fasáda má mít výborné tepelně izolační a zvukové vlastnosti, být ekologická a snadno udržovatelná.

více o tématu

Zanechat komentář