Osvětlení do každého interiéru

Chystáte se vybavovat interiér? Nezapomeňte také na osvětlení. Lustry, lampy a další svítidla jsou nezbytnou součástí každého pokoje, vždyť všude je třeba dobře vidět. Velmi důležité jsou světelné zdroje, je třeba je vybrat tak, aby poskytovaly dostatek světla v celém interiéru.

Vybíráme žárovky

Je třeba se tedy dívat na údaj o hodnotě světelného toku, to znamená množství světla vyzařovaného světelným zdrojem. Pro představu obyčejná 60W žárovka má vyzařovaný světelný tok 715 lm. Dále je třeba se dívat na životnost zdroje. U běžných žárovek se uvádí životnost asi 1000 hodin, u zářivek je životnost 8-16 krát delší. Nejdelší je ovšem u LED světelných zdrojů, u kterých hlavně nezáleží na tom, zda svítidlo svítí nebo je často zhasínáno.

Důležité je dívat se také na to, kam světelný zdroj potřebujete umístit. Každý světelný zdroj totiž vysílá světelný tok do prostoru v různých směrech s jinou intenzitou. Důležité jsou u světelných zdrojů také jejich tvar a velikost, podle nich potom vybíráte teprve svítidlo. V současné době zaznamenáváme velký pokrok u kompaktních zářivek, které už se vyrábějí tak, že mohou plně i svým tvarem nahrazovat klasické žárovky. Nebudeme si zastírat, že samozřejmě také cena je důležitým faktorem při výběru, nemyslíme pouze pořizovací náklady, ale samozřejmě i cenu provozu.

Na řadě je svítidlo

Jakmile máte vybrané světelné zdroje, je na řadě výběr svítidel. Pamatujte, že je vždy lepší mít v interiéru větší počet světelných zdrojů, pro lidské oko je přirozenější, pokud se světlo šíří z více směrů. Proto se obvykle do interiéru pořizují stropní nebo závěsná svítidla, která jsou těmi hlavními. Pro doplnění se potom využívá stolních či stojacích lamp, moderní jsou také nástěnná svítidla či LED pásky různých barev, které dodají vašemu pokoji originální atmosféru.

Zanechat komentář