Aby voda v bazénu byla křišťálová

Mít vlastní bazén na zahradě je náramná věc. Koupete se pěkně v soukromí a kdykoliv chcete. Podmínkou však je, že si každý týden musíte ušetřit chvíli času na péči o bazénovou vodu, aby byla po celou sezónu křišťálově čistá.

Nesprávná nebo nedostatečná péče o vodu se rozhodně nevyplatí. Dočkat se totiž můžete řas nebo zakalení, které si vyžádají nemalé náklady na následnou údržbu. Skutečně čistou vodu můžete mít jen v bazénu vybaveném kvalitní pískovou filtrací s odpovídajícím výkonem. Tedy takovou, která i při zapojení jakéhokoliv příslušenství (solárního ohřevu, vysavače nečistot, apod.) A například i při mírném znečištění pískové náplně bude i v plné sezóně stále schopna přefiltrovat celý objem až několikrát za den. V takovém případě a při použití vhodně zvolené bazénové chemie, nezabere péče o vodu více než 15 minut týdně.

Na domácí chemii zapomeňte

Jediným správným rozhodnutím je používání výhradně kvalitních bazénových přípravků, které mají jakékoli zdravotní, hygienické a ekologické atesty. Na českém trhu se totiž stále ještě objevují produkty, které tyto atesty nemají a nedá se jim tedy věřit. Podobně nebezpečné mohou být i podomácku vyrobené sloučeniny, které občas podle “zaručených” receptur vyvíjejí různí amatérští alchymisté. Výsledkem může být nejen zkažená voda a poměrně vysoké náklady za její výměnu, ale například i nepříjemná kožní reakce nebo zánět spojivek. O zničení plavek ani nemluvě ..
Zárukou jsou jen profesionálně vyráběné a léty ověřené značkové bazénové řady kvalitních přípravků, které nabízejí komplexní a na sebe navazující péči. Se správně zvolenými pomocníky to není nic těžké a péči o vodu v bazénu zvládne kdokoliv. Stačí jen dodržovat několik základních pravidel.

Hodnota pH by měla být mezi 7,0 až 7,4. Pokud je vyšší, hrozí vzniknutí řas a kažení vody, protože se prudce množí mikroorganismy a intenzivněji se usazuje vodní kámen. Při nižších hodnotách je voda příliš kyselá, takže může méně kvalitní bazénové fólie vybělit nebo dráždit oči a citlivou kůži. Tvrdost vody by měla být nižší než 18 ° N.
Pravidelně je testerem potřeba měřit obsah chloru ve vodě, kdy by optimální množství mělo být mezi 0,3 až 0,5 mg / l. Správný poměr vám jednoduše zajistí plovoucí dávkovač chlóru, do kterého se vkládají pomalu rozpustné chlorové tablety. Tak jak se plovák samovolně pohybuje po hladině, zajišťuje rovnoměrné dávkování. Mimo toho se preventivně vyplatí používat přípravky proti tvorbě řas a nezbytná je i kontrola čistoty náplně pískového filtru a předřadných košíčků.

Pomůže vysavač a síťky

Spolu s pravidelným a správným používáním bazénových přípravků je třeba udržovat čisté stěny a dno bazénu. Plovoucí drobky z hladiny snadno odstraníte pomocí speciálních bazénových sítěk s teleskopickými rukojeťmi. Na nečistoty spadlé na dno platí poloautomatický bazénový vysavač, který se snadno připojí ke kvalitní pískové filtraci a vodu bude čistit sám, bez nutnosti přítomnosti obsluhy.

Jak chránit bazénovou vodu v sezóně?

Každý týden

 • Alespoň jednou týdně měříme hodnoty pH pomocí kapkového testeru a odchylky upravujeme
 • Kontrolujeme koncentraci volného chloru
 • Likvidujeme zárodky bakterií
 • Sledujeme tvrdost vody a případně ji upravujeme
 • Preventivně zamezujeme tvorbě řas
 • Po celou sezónu dezinfikujeme vodu chlorovými tabletami
 • Pravidelně vodu projasňuje flokulantem
 • Pravidelně filtrujeme pískovou filtraci
 • Zbavujte vodu hrubých nečistot bazénovým vysavačem a síťkami
 • Proplachujte filtrační vložku

Co dělat, když je voda kalná?

To se někdy stává po zimě, ale i v průběhu léta. Náprava je jednoduchá:

 • Do vody vmícháme flokulant, který kal srazí do chuchvalců
 • Filtrujeme pokud není voda zase jasná

Co dělat když voda zezelená?

Taková situace může nastat, pokud zanedbáme pravidelnou a preventivní péči o vodu. Pak tedy:

 • Vmícháme rychlé účinkující chlorový přípravek, který zajistí bleskovou dezinfekci vody a likvidaci přemnožených řas a virů
 • Přidáme flokulant na srážení nečistot
 • Filtrujeme dokud voda zase není průzračná

Zanechat komentář