Plánujete osvětlení kuchyně?

Světlo v kuchyni je důležité nejen pro přípravu jídel, ale i pro bezpečný pohyb všech jeho uživatelů. Nemělo by proto svítit jen jedním směrem a viset tak vysoko, aby vadilo při přechodu. Ideálním se tedy jeví klasické stropní svítidlo, s mléčně zabarveným krytem, ​​který zajišťuje světlo příjemné intenzity s difuzním rozptylem. Oblíbeným řešením bývají fabiony, poskytující světlo odrazem od stropu.
Zde však platí, že bychom jejich menší světelné intenzity měli využívat jen v kuchyních s vysokými stropy nebo v krajních případech a v bytech, kde není možné umístit elektrické vývody na strop. Jednotlivé kouty v kuchyni, si pak žádají individuální světelné slunce. Nad jídelním stolem by měl viset světelný zdroj takový, který navodí příjemnou atmosféru. Měl by rovnoměrně osvětlovat stůl, a zároveň neoslňovat. Takovému účelu vyhovují svítidla s matnými stínidly.

Samotná kuchyňská linka by měla být osvětlena tak, aby světlo dopadalo na celou pracovní plochu v dostatečné intenzitě, přičemž bychom se měli vyvarovat jakémukoliv zabarvení zdroje světla. Pak bychom totiž mohli snadno přehlédnout nepřirozený odstín potravin, jejichž doba trvanlivosti se blíží ke svému konci.

Pro esteticky příjemný vizuální efekt, je vhodné již při projektování kuchyně myslet na vnitřní osvětlení skříněk. Pak stačí vypnout stropní světlo a pro efekt rozsvítit decentní integrovaná světla ve skříňkách. A když se na stůl postaví a rozsvítí svícen, vytvoří se ta pravá intimní atmosféra pro strávení příjemných chvil nad lahodným pokrmem.

Zanechat komentář