Plast, dřevo nebo hliník?Otázka mnoha zákazníků!

Výroba výplní stavebních otvorů je stavební oblastí, která se neustále rozvíjí a modernizuje. V současnosti je možné vybírat hned tři různé typy nejčastěji využívaných druhů oken, podle výrobních materiálů pro okenní rámy. Konkrétně se jedná o okna plastová, dřevěná a hliníková. Dřevěná okna jsou považována za klasický druh oken. Plastová okna za levný a přesto účinný druh. A hliníková okna jsou zase nejnovějším druhem stavebních výplní na trhu s vysokými vlastnostmi v odolnosti. Jak vybrat ten správný druh?

Základem je znát přednosti jednotlivých materiálů

Abyste dokázali vybrat ten správný druh oken a správný materiál, musíte znát alespoň základní vlastnosti jednotlivých druhů. Každý materiál má totiž specifické vlastnosti. Každý materiál má své přednosti i nedostatky. Okna by vždy měla mít vyrovnaný poměr mezi kvalitou a cenou. Vždy se dají vyrobit vysoce kvalitní okna s přiměřenou cenou. Cena a kvalita oken je ale přímo závislá na konkrétních výrobcích.Výroba oken je velmi specifickým odvětvím. Všechny druhy oken jsou v současnosti standardně osazené izolačními skly – dvojskly nebo trojskly. Dřevo, plast nebo hliník se využívají k výrobě rámů. Jaké jsou vlastnosti jednotlivých materiálů pro okenní rámy?

Plastová okna, jako nejlevnější druh

Žádný jiný materiál pro výrobu oken nemůže konkurovat plastovým oknům svou cenou. PVC je mnohem levnějším materiálem, než přírodní masivní dřevo i než hliník. Na trhu je proto možné najít i velmi levná plastová okna. Pro jejich kvalitu je rozhodující především provedení plastového okenního profilu, ze kterého jsou vyráběné okenní rámy. Plastové profily mají duté provedení, členěné do několika komor. Správný počet komor, ale i jejich velikost a rozmístění mají velký vliv na celkové tepelně-izolační vlastnosti oken. Plastová okna mohou být foliována do mnoha barevných provedení a nechybí ani imitace přírodních dřevin. Co se týče vlastností, jako je odolnost proti poškození nebo žáruvzdornost, mají plastová okna nejmenší odolnost. Navíc se nedají jednoduše opravovat.

Hliníková okna, jako nejnovější druh

Okna z hliníku jsou na našem i celosvětovém trhu nejnovějším druhem výplní stavebních otvorů. Už nyní si ale získávají vysokou oblibu u zákazníků v komerční i soukromé sféře. Jsou sice dražší, než plastová okna, ale v porovnání s nimi jsou schopné dosahovat mnohem lepších vlastností. Hliník je už z podstaty materiálu nehořlavý, mnohem pevnější proti poškození nárazem i proti odření. I zde jsou profily tvořeny hned několika komorami. Větší pevnost hliníku ale umožňuje i výrobu oken v mnohem větších rozměrech, než jaké dovolují plastové materiály. Velké rozměry oken jsou v moderní architektuře velmi populární. Přesvědčit se o tom můžete zde.

Dřevěná okna, jako klasický druh

Dřevěná okna jsou naopak nejstarším druhem oken na trhu. I když od doby jejich vzniku až po současnost ušly dlouhou cestu a byly neustále inovovány. V oblasti tepelně-izolačních vlastností dřevěné okenní profily oproti konkurenčním materiálům nijak neztrácí. I
eurookna mohou být využita třeba pro pasivní stavby s minimálními tepelnými ztrátami. Jako jediný druh oken, mají plné provedení rámu a dají se rekonstruovat a opravovat.

Zanechat komentář