Plastová okna nebo dřevěná euorookna?

Před výměnou a koupí okna si s odborníkem proberme vlastnosti oken vzhledem ke specifika stavby. Pokud zrovna není po ruce, užitečný bude i náš přehled. Jaké okno vybrat?

DŘEVĚNÁ EUROOKNA

PLUSY
+ Životnost – dřevěného okna je 80 – 100 let. Mnohé historické budovy u nás mají 100 až 150 let stará okna. Při novém systému povrchové úpravy první obnovovací nátěr stačí nanést až za 10 – 15 let po montáži.
+ Materiál – je přírodní. Dřevo má jedinečnou a neopakovatelnou různorodou strukturu.
+ Izolace – spolu s vhodně zvoleným izolačním trojsklem mají špičkové eurookna celkový koeficient prostupu tepla Uw = 0,8 W / m2. K + Oprava – při poškození je snadno opravitelné tmelem a lakem.
+ Barva rámů – lze ji v průběhu životnosti kdykoliv změnit, např. z červené na zelenou.

MÍNUSY
– Cena – dřevěná okna jsou oproti plastovým dražší (při špičkových oknech jsou ceny podobné).
– Hmotnost – dřevěné rámy kvalitnějších oken jsou těžší, než vyztužené plastové rámy (podtsatná je však hmotnost zasklení).
– Údržba – druhý a další obnovovací nátěry je třeba nanášet každých pět let. Očistit a navoskovat okenní rámy stačí 1 až 2 krát ročně.
– Atypy – škála tvarů je u dřevěných rámů širší než u plastových

PLASTOVÁ OKNA

PLUSY
+ Izolace – špičkové okna s trojitým zasklením dosahují hodnotu Uw až 0,64 W / m2. K, a tak překračují požadavky pro standard pasivního domu (0,8 W / m2. K).
+ Údržba – pouze běžné mytí oken a mazání kování, které je třeba dělat i u dřevěných oken.
+ Cena – na trhu jsou i plastová okna za nižší cenu. Před koupí je nutné zjistit jejich parametry – jako z čeho a kde jsou vyrobeny, vždy si prohlédnout prohlášení o shodě.
+ Tvar – plastové je možné technologicky a ekonomicky poměrně nenáročně tvarovat na obloukové tvary (avšak bez ocelové výztuže).
+ Barevnost – plastové profily se vyrábějí v různých barevných odstínech a dekorech. Lze je také polepit fólií.

MINUSY
– Životnost – během předpokládané životnosti 25 až 35 let okno nezmění své vlastnosti. Ověřená životnost plastových oken je 50 let.
– Barevnost – nemusí být barevně stálé.
– Tepelná rozpínavost a pevnost – hlavně při větším okně hrozí, že rám se vlivem výkyvů teplot deformuje a pak může hůře těsnit. Na jižní straně se vyvarujme tmavých odstínů, abychom se vyhnuli problémům se správným zavíráním.
– Požární odolnost – mají nižší požární odolnost než u dřevěných masivních oke.
– Šířka rámů – ubírá ze světlosti okna.

Zanechat komentář