Podlahové vytápění

Podlahové vytápění spolu s vytápěním stěn a stropním vytápěním můžeme zařadit do skupiny velkoplošného vytápění. U tohoto vytápění tvoří otopnou plochu některá ze stěn ohraničující vytápěný prostor. Umožní vám sdílet teplo převážně sáláním. U podlahového vytápění je podíl tepelného toku za pomoci sálání asi 55%. Konstrukční provedení otopné plochy může být elektrické, teplovodní, akumulační nebo přímotopné.

Jaké má podlahové vytápění výhody ?

Podlahové vytápění se do rodinných domů nebo rekonstruovaných bytů instaluje čím dál více. Vedle úspory energií je výhodou prohřátí celé místnosti rovnoměrně. Další výhody jsou:

  • bezprašnost – ohřev vzduchu je sálávě ne cirkulací
  • nižší náklady na topení – náklady na ohřev vody jsou velmi nízké

Teplota vody v teplovodním podlahovém topení je 20–30 °C a teplota u elektrického podlahového vytápění je zhruba 27 °C.

Jaká je pořizovací cena ?

Jak bude vysoká pořizovací cena na podlahové vytápění určuje jaké si pořídíte. Záleží zda teplovodní nebo elektrické. Každé podlahové topení musí mít vypracovaný projekt podle normy ČSN 1264. Na základě tohoto projektu může být zajištěn opravdu ekonomický provoz pro podlahové vytápění. Cenová nabídka na konkrétní podlahové topení se vypočítává z dalších informací uvedených v projektu: počet rozdělovačů, délka topných registrů apod.

Jednotlivé komponenty

Obvodová dilatace: podle velikosti plochy se používá v min. Tloušťce 10 mm. Tloušťku obvodové dilatace volíme podle tepelné roztažitosti materiálu.

Systémová deska: na výběr několik druhů. Rozdíl mezi nimi je v celkové tloušťce této desky a materiálu ze kterého je vyrobena. Druh systémové desky vybírejte podle umístění ve skladbě podlahy. Můžeme ji nahradit klasickou tepelnou izolací a separační vrstvou. Většina výrobců ji však vyžaduje.

Trubky: využívají se dva druhy plastových trubek: PEX a PERT. Kvalitnější je potrubí vyrobené technologií PEX. Potrubí bývá opatřeno hliníkovou deskou. Rozměry jsou: 16,18 a 20 mm průměr.

Rozdělovač: volíme podle počtu topných okruhů a způsobu zapojení v systému. Rozdělovače pro podlahové vytápění můžou mít 2 až 12 okruhů. Nejčastěji se používá rozdělovač s pěti okruhy.

více o podlahovém topení zde

Zanechat komentář